Hoppa till sidans innehåll

2005


 

HORKRESULTAT 2005

 
KLUBBMÄSTERSKAP 2005
Dressyr
Ponny kat B
1. Sara Jansson - Blåklintens Blomma
2. Jessica Havdell - Gnistra
3. Emma Nilsson - Vika
Ponny kat C
1. Mikaela Randleff - King´s Pepper
2. Tove Berntsson - Elvira II
3. Emma Nilsson - Brake O´day
Ponny kat D
1. Annou Bergfeldt - Top Gear
2. Ida Karlsson - Gervides Älvan
3. Jessica Havdell - Perfect Doll
Ridhästar
1. Nadja Jansson - Soya
2. Lisa Horwitz - TNT
3. Jaqueline Alex - Khan
Hoppning
Ponny kat B
1. Jessica Havdell - Gnistra
2. Sara Jansson - Blåklintens Blomma
3. Linn Martell - Magnum
Ponny kat C
1. Ida Karlsson - Robust
2. Mikaela Randleff - King´s Pepper
3. Emma Nilsson - Brake O´day
Ponny kat D
1. Andrea Bergfeldt - Top Gear
2. Ida Karlsson - Gervides Älvan
3. Jessica Havdell - Perfect Doll
Ridhäst
1. Lisa Horwitz - Fröken Smilla
2. Jaqueline Alex - Khan
3. Emil Karlsson - Kovo
Körning
1. Josefin Johannesson - Kallemero Boy
2. Malin Lundgren - Balloon Dance
3. Marita Havdell - Kiara och Lillma
Fälttävlan
Ponny kat C
Amanda Nilsson - Brake o´Day
Ridhäst
Arvid Wallin - Midnight Moon

Årets ridhästryttare:  Hanna Etzner

Årets ridhäst:               Vivette   

Årets ponny:           Kallemero Boy   

Årets hopp ponny:       Gnistra - Jessica Havdell

Årets Ponny ryttare:  Annou Bergfeldt

Årets Rookie:          Sara Jansson

                                                                     
 

 
GUNGHÄSTEN 2005 Ponnyhoppning WRK 3-4 september, 14 lag
1. HORK lag 1: Tammy Breich - Grålla, Andrea Bergfeldt - Top Gear, 
Mathilde Ahlsten - Mr Carmel, Annou Bergfeldt - Eva
4. HORK lag 2: Sara Jansson - Blåklintens Blomma, Mikaela Randleff - King´s Pepper;
Ella Larsson - Pyrett, Ida Karlsson - Gervides Älvan
 
DISTRIKTSMÄSTERSKAP 2005
Dressyr ridhäst / ekipage / klass / resultat
11 september GLR Hanna Etzner Vivette 1
Hoppning ponny /ekipage / klass /resultat
18 september GLR Annou Bergfeldt Top Gear 1 kat D
 
Körning
2. Josefin Johannesson - Kallemero Boy
3. Ewa Weijmar-Komodin - Certina / Almnäs Kanon
 
GOTLANDSMÄSTERSKAP 2005
Hoppning lag ponny
23 juli SORK I laget red:   1
    Jessica Havdell Gnistra  
    Amanda Nilsson Charlie  
    Tove Berntsson Elvira II  
    Andrea Bergfeldt Eva  
Dressyr lag ridhäst
27 augusti SRK I laget red:   1
    Louise Etzner Kanalj  
    Lisa Etzner Biscuit  
    Hanna Etzner Vivette  
Körning lag
25 september HORK I laget körde:    
  HORK Josefin Johannesson Kallemero Boy 1
    Malin Lundgren Balloon Dance  
  HORK/SRK Johan Gyllenhammar Trollet 3
    Eva Karlsson Aladin  
 
PONNYALLSVENSKAN 2005
PAS Division I hoppning / HORK-lag / klass / resultat
26 mars HRK 0 + 4 fel 2:a av 4 lag  
I laget red:  laget red: Jessica Havdell-Gnistra, Emelie Randleff-King´s Pepper,
Tove Berntsson-Elvira II, Andrea Bergfeldt-Eva
30 april GLR   2:a av 4 lag  
I laget red: Jessica Havdell-Gnistra, Emelie Randleff-King´s Pepper,
Tove Berntsson-Elvira II, Amanda Nilsson - Brake o´Day
15 maj WRK 8 fel 2:a av 4 lag
Totalt 2:a
 
I laget red: Jessica Havdell-Gnistra, Emelie Randleff-King´s Pepper,
Tove Berntsson-Elvira II, Amanda Nilsson - Brake o´Day
 
PAS Division II hoppning / HORK-lag / klass / resultat
20 augusti HRK 0 + 0 fel 1:a  
I laget red: Ella Larsson-Pyrett, Amanda Nilsson-King´s Pepper, 
Emelie Randleff-Mighty Joy, Annou Bergfeldt-Eva
20 augusti HRK 0 + 4 fel 2:a  
I laget red: Emma Nilsson-Brake o´Day, Amanda Nilsson-Charlie,
Ida Karlsson-Gervides Älvan, Jessica Havdell-Benita 
9 oktober WRK HORK I 1:a totalt 1:a
I laget red: Emma Nilsson-Gnistra, Sara Jansson-Esperanza, 
Ida Karlsson-Robust, Andrea Bergfeldt-Top Gear
9 oktober WRK HORK II 5:a totalt 2:a
I laget red: Mikaela Randleff - King´s Pepper, Emma Nilsson-Brake o´Day, 
Jessica Havdell - Benita, Ida Karlsson-Gervides Älvan
6 november HORK   ingen placering  
I laget red: 
HORK LAG 1 VANN ÅRETS HPAS DIV. II
 
PAS Division II dressyr / HORK-lag / klass / resultat
Sju lag
24 september NGR   2:a  
I laget red: Sara Jansson - Blåklintens Blomma, Mikaela Randleff - King´s Pepper,
Ida Karlsson - Gervides Älvan, Matilde Ahlsten - Mr Carmel
16 oktober HORK   4:a totalt 2:a
I laget red: Emma Nilsson - Brake O´Day, Tove Berntsson - Elvira II, 
Emelie Randleff - Mighty Joy, Matilde Ahlsten - Mr Carmel
13 november WRK      
I laget red: 
 
ELITSERIEN PONNYHOPPNING 2005
12 - 13 mars Södertälje Lag Gotland 7:a av 8 lag  
I laget red från HORK: Annou Bergfeldt - Top Gear, Andrea Bergfeldt - Eva ( reserv )
9 - 10 april Djursholm Lag Gotland 8:a av 8 lag  
I laget red från HORK: Annou Bergfeldt - Top Gear, Andrea Bergfeldt - Eva 
29 - 30 april Torshälla Lag Gotland 6:a av 8 lag totalt 7:a  
I laget red från HORK: Annou Bergfeldt - Top Gear, Andrea Bergfeldt - Eva 
 
LAGSERIEN KÖRNING, ÖSTRA SERIEN OCH RIKSFINAL
11 juni Åkerbo Lag Gotland 2:a av 3 lag  
I laget körde från HORK: Malin Lundgren - Balloon Dance och Johan Gyllenhammar - Trollet
20 augusti Vetlanda Lag Gotland 1:a av 3 lag sammanlagt 1:a
I laget körde från HORK: Malin Lundgren - Balloon Dance, Marita Havdell - Kiara/Lillma,
Camilla Nygren - Daylight. 
10 september Åkerbo Lag Gotland 2:a RIKSFINAL
I laget körde från HORK: Malin Lundgren - Balloon Dance, Camilla Nygren - Daylight. 
 
SVENSKA MÄSTERSKAP, SM 2005
Hanna Etzner och Vivette segrade i alla tre klasserna i juniorernas dressyr SM
på Hammarö 11-14 augusti och blev då naturligtvis överlägsen svensk mästare.
I FEI lagtävlansprogram blev det 68,12% och i FEI individuella mästerskapsprogram 71,37%.

Ewa Weijmar-Kolmodin kom tvåa i SM körning ponny par efter att ha kommit
tvåa i dressyren och segrat i maraton. Tävlingen gick på Tjolöholm 11 - 14 augusti.

NORDISKA MÄSTERSKAP, NM 2005
Nordisk/Baltiska Mästerskapen 30 juni - 3 juli i Billund, Danmark:
Hanna Etzner och Vivette ingick i det segrande laget i Juniordressyren.
Individuellt kom Hanna och Vivette på 5:e plats på 65,2% i FEI lagtävlansprogram.
I  FEI individuella mästerskapsprogram kom Hanna på 6:e plats,
närmaste platsen utanför placering, på 66,7% och i Kür på en 8:e plats.
Totalt hamnade Hanna och Vivette på en sjundeplats, tredje bäst av svenskorna.
På tävlingen Släktfejden placerade lag Emma Nilsson-Brake o´day och Amanda Nilsson-Charlie sig på en femteplats.
INDIVIDUELLA  RESULTAT 2005 
RYTTARE, GREN
TÄVLINGSDATUM, ARRANGERANDE KLUBB, HÄSTENS/PONNYNS NAMN, TÄVLINGSKLASS, PLACERING
Mathilde Ahlsten Hoppning Ponny
050904 WRK Mr Carmel LB regional 2
051009 WRK Frisbee LC stilbed. 5
 
Jacqueline Alex Hoppning Ridhäst
050508 SRK Khan 1.10 lokal 5
050515 WRK Khan 1.20 regional 2
 
Andrea Bergfeldt Hoppning Ponny
050220 WRK Eva  LB regional 2
050403 WRK Eva LB regional 2
050430 Eskilstuna Eva LA nationell 2
050501 GLR Eva  LA regional 3
050501 GLR Eva  Msv B 
Globenkval
Bästa 
D-ponny
050515 WRK Eva  LA +5 cm
regional
1
050618 SRK Eva LB regional 1
050724 SORK Eva LB lokal 2
050807 HORK Eva LA regional 5
050903 WRK Top Gear LC lokal 3
050904 WRK Top Gear LB regional 3
 
Annou Bergfeldt Hoppning Ridhäst
050219 WRK Di Caprio 1.00 regional 1
050903 WRK Eva LC lokal 1
         
Annou Bergfeldt Hoppning Ponny
050220 WRK Top Gear  LB regional 6
050312 Södertälje Top Gear  LA regional 9
050403 WRK Top Gear  LB regional 1
050403 WRK Top Gear  LA regional 1
050521 Tierp Top Gear  LA regional 3
050807 HORK Top Gear LA regional 2
050820 HRK Eva LC lokal 1
         
Tove Berntsson Hoppning Ponny
050220 WRK Elvira II LC regional 2
050220 WRK Elvira II LB regional 4
050612 Frosta Elvira II LA regional 6
050618 SRK Elvira II LB regional 2
050904 WRK Elvira II LB regional 5
 
Hanna Etzner Dressyr Ridhäst
050313 WRK Bisquit Medelsvår B:4 
regional
2
050522 SRK Vivette Medelsvår B:3 
regional
1
050630 Billund Vivette NM  se ovan
050722 Trollhättan Vivette FEI lag. program
nationell
1
050723 Trollhättan Vivette FEI ind. program
nationell
2
050724 Trollhättan Vivette FEI Kür
nationell
1
meetingpris
EU moppe
050827 SRK Vivette FEI lag.program
regional
1
050911 GLR Vivette Lätt A:5 1
050911 GLR Vivette Medelsvår B:3 1
051105-06 Kungsbacka Vivette Agria Cup final 3
051113 WRK Vivette Medelsvår B:4 1
         
Lisa Etzner
051022 Åstorp Bisquit MsvB:3 4
051022 Åstorp Bisquit MsvB:4 3
051023 Åstorp Bisquit St George 1
051113 WRK Bisquit Medelsvår B:4 2
         
Louise Etzner Dressyr Ridhäst
050604 Västervik Donathello Lätt A unga hästar 1
051113 WRK Donathello Lätt A:6 1
 
Johan Gyllenhammar Körning Kallblod
050520-22 Bunge Trollet Dressyr 
Lätt lokal
1
050820 Vetlanda Trollet Dressyr
Lätt lokal
4
 
Eija Haajo Distans
050813 Billinge El Haajo Distans 80 km 1
Best condition
         
Jessica Havdell Hoppning Ponny
050220 WRK Gnistra  LC regional 1
050306 HORK Gnistra  LB regional 2
050501 GLR Gnistra  LB regional 1
050604 NGR Gnistra LC lokal 1
050604 NGR Gnistra LB lokal 1
050618 SRK Gnistra LB regional 1
050724 SORK Gnistra LC lokal 1
050724 SORK Benita LC lokal 3
050806 HORK Gnistra LC lokal 1
050807 HORK Gnistra LB regional 1
050812 Lyckå Gnistra LC lokal 1
050814 Lyckå Gnistra LB regional 2
050820 HRK Benita LC lokal 4
050903 WRK Benita LC lokal 2
050903 WRK Benita LC stilbed. 2
051009 WRK Benita LC stilbed. 7
051106 HORK Benita LC 2
 
Marita Havdell Körning Ponny Par
050328 HORK Lillma och Kiara  Precision
Lätt lokal
1
050520-22 Bunge Lillma och Kiara  Dressyr 
Lätt lokal
1
050520-22 Bunge Lillma och Kiara  Precision 
Lätt lokal
1
050520-22 Bunge Lillma och Kiara  Maraton
Lätt lokal
1
050520-22 Bunge Lillma och Kiara  Totalt
Lätt lokal
1
050619 SORK Lillma och  Kiara  Dressyr 
Lätt lokal
3
050619 SORK Lillma och  Kiara  Precision
Lätt lokal
2
050717 HORK Lillma och  Kiara  Dressyr 
Lätt lokal
3
050717 HORK Lillma och  Kiara  Precision
Lätt lokal
1
 
Helena Hjort Körning Ponny Enbet
050619 SORK Estrella Dressyr
Lätt lokal
3
050717 HORK Estrella Dressyr
Lätt lokal
3
 
Lisa Horwitz Hoppning Ridhäst
050219 WRK Tivoli 1.00 regional 5
050219 WRK Tivoli 1.10 regional 1
050305 HORK Tivoli 1.10 regional 1
050305 HORK Tivoli 1.20 regional 1
050508 SRK My Treausure 1.00 lokal 7
050508 SRK Safir 1.10 lokal 1
050514 WRK Safir 1.10 regional 1
050514 WRK Safir 1.25 regional 2
050527 GLR My Treasure 1.00 lokal 2
050527 GLR TNT 1.00 lokal 3
050528 GLR Safir 1.10 regional 2
050528 GLR Tivoli 1.10 regional 4
050528 GLR Tivoli Final GA-cupen
1.30 regional
4
050528 GLR Safir Final GA-cupen
1.30 regional
6
050529 GLR Safir 1.10 regional 1
050529 GLR Tivoli 1.10 regional 2
050703 HRK Tivoli 1.10 lokal 1
050807 HORK Tivoli 1.10 regional 3
050807 HORK Tivoli 1.20 regional 1
050807 HORK Safir 1.20 regional 3
050820-21 Tingsryd Safir   totalt 5 placeringar
050820-21 Tingsryd Tivoli   på båda
hästarna
051008 WRK Tivoli 1.20 regional 3
051008 WRK Fröken Smilla 1.10 regional 3
051008 WRK Fröken Smilla 1.00 regional 2
051105 HORK Fröken Smilla 1.00 lokal 2
051105 HORK Fröken Smilla 1.10 lokal 2
 
Sara Jansson Hoppning Ponny
050507 SRK Esperanza  LC lokal 3
050618 SRK Blåklintens Blomma LC lokal 1
050618 SRK Esperanza  LB regional 4
050702 HRK Blåklintens Blomma LC lokal 2
050702 HRK Blåklintens Blomma LB lokal 1
050724 SORK Blåklintens Blomma LC lokal 2
050724 SORK Esperanza LB lokal 4
050807 HORK Esperanza LB regional 4
051106 HORK Blåklintens Blomma LC lokal 2
 
Josefin Johannesson Körning Ponny Enbet
050328 HORK Kallemero Boy  Dressyr
Lätt lokal
1
050417 HRK Kallemero Boy  Dressyr
Lätt lokal
1
050520-22 Bunge Kallemero Boy  Dressyr
Lätt regional
1
050520-22 Bunge Kallemero Boy  Precision
Lätt regional
1
050520-22 Bunge Kallemero Boy  Totalt
Lätt regional
2
 
050604-06 Åkerbo Kallemero Boy  Precision
Lätt regional
2
050619 SORK Kallemero Boy  Dressyr
Lätt lokal
1
050702-03 Johannesberg Kallemero Boy  Dressyr
Lätt lokal
3
050702-03 Johannesberg Kallemero Boy  Precision
Lätt lokal
3
050702-03 Johannesberg Kallemero Boy  Maraton
Lätt lokal
3
050702-03 Johannesberg Kallemero Boy  Totalt
Lätt lokal
3
050717 HORK Kallemero Boy  Dressyr
Medelsvår lokal
1
050717 HORK Kallemero Boy  Precision
Medelsvår lokal
1
050721-24 Flyinge Kallemero Boy  Dressyr
Lätt klass
2
050925 HORK Kallemero Boy  Totalt
Lätt lokal
1
 
Ida Karlsson Hoppning Ponny
050306 HORK Robust LB regional 5
050430 GLR Robust LC lokal 2
 
Ella Larsson Hoppning Ponny
050806 HORK Pyrett LC lokal 2
 
Malin Lundgren Körning Häst
050520-22 Bunge Balloon Dance Precision 
Lätt lokal
1
050520-22 Bunge Balloon Dance Maraton
Lätt lokal
1
050520-22 Bunge Balloon Dance Totalt
Lätt lokal
1
050619 SORK Balloon Dance Dressyr
Lätt lokal
2
050619 SORK Balloon Dance Precision
Lätt lokal
3
050717 HORK Balloon Dance Dressyr
lätt lokal
2
050809 SRK Balloon Dance Precision
Lätt lokal
1
050809 SRK Balloon Dance Precision
Medelsvår lokal
1
050925 HORK Balloon Dance Totalt
lätt lokal
1
 
Moa Myrberg Hoppning Ridhäst
051105 HORK Angel Dust 1.00 lokal 3
 
Amanda Nilsson Hoppning Ponny
050326 HRK Charlie LB lokal 3
050326 HRK Brake o`Day LB lokal 5
'050611 Frosta Charlie LC lokal 3
050724 SORK Charlie LC lokal 1
 
Emma Nilsson Hoppning Ponny
050430 GLR Blåklintens Adam LC lokal 2
050507 SRK Blåklintens Adam LB lokal 4
050611 Frosta Blåklintens Adam LB regional 4
050611 Frosta Blåklintens Adam LA regional 3
050820 HRK Brake O´Day LC lokal 4
050903 WRK Brake O´Day LC stilbed. 1
051009 WRK Gnistra LC lokal 1
051009 WRK Brake O´Day LC stilbed. 4
051106 HORK Gnistra LC lokal 1
051106 HORK Brake O´Day LC lokal 1
 
Camilla Nygren Körning Ponny Enbet
050417 HRK Day Light Maraton 
Lätt lokal
3
050717 HORK Day Light Precision
Lätt lokal
2
050820 Vetlanda Day Light Precision
Lätt lokal
4
050910 Åkerbo Day Light Precision
Lätt lokal
5
Körningens
Riksfinal
 
Emelie Randleff Hoppning Ponny
050326 HRK Kings´s Peppar  LC lokal 2
050403 WRK Kings´s Peppar LB regional 4
050618 SRK Kings´s Peppar LC lokal 1
050724 SORK Mighty Joy LC lokal 4
050820 HRK Mighty Joy LC lokal %
050904 WRK Kings´s Peppar LB regional 4
050904 WRK Kings´s Peppar LA regional 4
 
Mikaela Randleff Hoppning Ponny
050820 HRK King´s Pepper LC lokal 2
051009 WRK King´s Pepper LC lokal 4
 
Anna Svensson Hoppning Ridhäst
050402 WRK Hyakutake 1.10 regional 3
050508 SRK Hyakutake 1.00 lokal 3
050528 GLR Hyakutake 1.10 regional 5
050529 GLR Hyakutake 1.10 regional 3
050611 Snapphanarnas RF Hyakutake 1.00 lokal 4
050612 Snapphanarnas RF Hyakutake 1.10 regional 4
050701 Björbäck Hyakutake 1.10 regional 18
050820 Tingsryd Hyakutake 1.10 regional 18
050821 Tingsryd Hyakutake 1.10 regional 12
050828 Råby Hyakutake 1.00 lokal 4
050828 Råby Hyakutake 1.10 lokal 1
050917 Snapphanarnas RF Hyakutake 1.20 regional 1
051023 Råby Hyakutake 1.10 regional 7
051023 Råby Hyakutake 1.20 regional 11
051113 Perstorp Hyakutake 1.20 regional 15
 
Arvid Wallin Hoppning Ridhäst
050807 HORK Inverness 1.10 regional 2
 
Ewa Weijmar-Kolmodin Körning Ponny Par
050507-08 Rölagg Almnäs Kanon och
Certina 
Maraton
Medelsvår
nationell
1
050507-08 Rölagg Almnäs Kanon och
Certina 
Totalt
Medelsvår
nationell
1
050520-22 Bunge Almnäs Kanon och
Certina 
Dressyr
Medelsvår
nationell
1
050520-22 Bunge Almnäs Kanon och
Certina 
Precision
Medelsvår
nationell
2
050520-22 Bunge Almnäs Kanon och
Certina 
Totalt 
Medelsvår
nationell
3
050604-06 Åkerbo Almnäs Kanon och
Certina 
Maraton
Medelsvår
nationell
1
050604-06 Åkerbo Almnäs Kanon och
Certina 
Totalt 
Medelsvår
nationell
1
050702-03 Johannesberg Almnäs Kanon och
Certina 
Dressyr
Medelsvår
nationell
2
050702-03 Johannesberg Almnäs Kanon och
Certina 
Maraton
Medelsvår
nationell
1
 
050702-03 Johannesberg Almnäs Kanon och
Certina 
Totalt 
Medelsvår
nationell
1
segrare BÅJ-CUP
050721-24 Flyinge Almnäs Kanon och
Certina 
Dressyr
Svår
nationell
1
050721-24 Flyinge Pepita och
Certina 
Maraton
Svår 
nationell
2
050721-24 Flyinge Almnäs Kanon och
Certina och Pepita
Totalt
Svår
nationell
1

 
 
 
 
 
 
 
 
Uppdaterad: 05 JAN 2017 07:42 Skribent: Cattis Jakobsson

SISU

 

Gangvide Farm

 

Stenstu Kvarn

 

Gotlands Södra Härads

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Hemseortens Rid och KK - Ridsport
Frida Karlqvist, Liffride Stånga 435
62360 Stånga

Kontakt:
Tel: 0703249919
E-post: This is a mailto link

Se all info