Hoppa till sidans innehåll

2006


 

Året började med Släktfejden som 2005 års sista tävling. På plats fem kom Emma Nilsson-Brake o´day och Amanda Nilsson-Charlie. Specialpriset  vanns av  Hanna Etzner-Khan och Lisa Etzner-April Love p.g.a att de tävlade i banhoppning med dressyrfrack vilket inte hör till vanligheterna.
Klubbmästerskap 2006:

Körning: 1. Ewa Weijmar-Kolmodin - Pepita/Almnäs Kanon

         2. Marita Havdell - Kiara

         3. Frida Karlqvist - Paddy Lane

Dressyr: Kat.B    1. Linn Martell-Magnum

                              2. Alice Karlsson-Ariel

               Kat.C    1. Emma Nilsson-Brake O´day

                              2. Amanda Nilsson-Charlie

               Kat.D    1. Amanda Nilsson-Mahrani of the Fairplay

                              2. Mikaela Randleff-Mighty Joy

                              3. Ida Karlsson-Gervides Älvan

               Ridhäst  1. Marie Andersson-Alistair

                              2. Moa Myrberg-Angel Dust

                              3. Johanna Pettersson-Prince Valiant

Banhoppning: Kat.C  1. Sara Jansson-Esperanza

                                 2. Emma Nilsson-Charlie

                      Kat.D 1. Amanda Nilsson-Mahrani of the Fairplay

                                 2. Jessica Havdell-Perfect Doll

                                 3. Ida Karlsson-Gervides Älvan

                      Ridhäst 1. Moa Myrberg-Angel Dust

                                  2. Johanna Pettersson-Prince Valiant

                                   3. Marie Andersson-Alistair

Fälttävlan:  Kat. C   1. Emma Nilsson-Brake O´day

                    Kat. D  1. Jessica Havdell-Perfect Doll

                    Ridhäst  1. Desireé Nilsson-Inverness

             Årets Ponny:              Certina och Almnäs Kanon

             Årets Kusk:          Eva Weijmar Kolmodin

             Årets Hopp ponny:   Charlie - Amanda och Emma Nilsson

             Årets Ponny ryttare: Amanda Nilsson

             Årets Rookie:        Ida Karlsson

             Årets Ridhäst ryttare: Lisa Horwitz

             Årets Ridhäst:       Tivoli

                    Årets Fälttävlansponny: Perfect Doll

 
Distriktsmästerskap 2006:

Kat.B 1. Minna Horwitz-Sörbys Magnific

Ridhäst 1. Lisa Horwitz-Tivoli

Gotlandsmästerskap 2006:

1. Ponny lätt klass dressyr, Josefine Johannesson-Dilba

2. Ponny totalt, Josefine Johannesson-Dilba

1. Kallblod häst dressyr, Frida Karlqvist-Paddy Lane

2. Kallblod häst maraton, Frida Karlqvist-Paddy Lane

1. Kallblod häst totalt, Frida Karlqvist-Paddy Lane

Ponnyallsvenskan div. I 2006:

Omgång 1 NGR 060325. HORK:s lag placerades på plats 3 av 3 lag. Omgången reds på LB höjd. I laget red: Mikaela Randleff-King´s Pepper, Sara Jansson-Esperanza, Amanda Nilsson-Charlie och Jessica Havdell-Benita. 1:a blev WRK och 2:a GLR. Poängställning efter omgång 1: WRK 4 p, GLR 2 p, HORK 1 p.

Omgång 2 HRK 060415. HORK:s lag placerades på plats 1 av 3 lag. Omgången reds på LB höjd. HORK var det enda laget med 0 fel i grundomgången. I laget red: Mikaela Randleff-Kings Pepper, Emma Nilsson-Charlie, Ida Karlsson-Gervides Älvan och Amanda Nilsson-Mahrani of the Fair Play. Poängställning efter omgång 2:   HORK 5 p, WRK 5 p, GLR 4 p.

Omgång 3 GLR 060506. Efter en rafflande grundomgång där endast en GLR ryttare och HORK:s Matilde Ahlsten kommit runt banan på 4 fel blev det omhoppning mellan GLR och HORK. I omhoppningen kom alla HORK:are runt och endast en GLR:are. HORK vann sista omgången på LA höjd och även div. I totalt. I laget red:       Sara Jansson-Esperanza, Emelie Randleff-Kings Pepper, Amanda Nilsson-Mahrani of the Fair Play och Matilde Ahlsten-Mr. Carmel.

Ponnyallsvenskan div. II 2006:

Omgång 1 på GLR red: Minna Horwitz-Sörbys Magnific, Emma Nilsson-Brake O´day, Ida Karlsson-Gervides Älvan och Jessica Havdell-Perfect Doll. Utanför placering.

Omgång 2 på WRK red: Minna Horwitz-Sörbys Magnific, Emma Nilsson-Brake O´day, Sara Jansson-Esperanza, Jessica Havdell-Perfect Doll. HORK:s lag vann denna omgång efter en rafflande omhoppning med tre lag.

Omgång 3 som gick på HORK:s egen tävling red: Minna Horwitz-Sörbys Magnific, Emma Nilsson-Brake O´day, Emelie Randleff-Tingeling och Ida Karlsson-Gervides Älvan. HORK:s tjejer var det enda lag som var felfria efter grundomgången. Därmed vann dessa tjejer både den tredje omgången och tog hem totalsegern 2006.

Ridsportallsvenskan div. II 2006:

Omgång 1 på GLR red: Johanna Pettersson-Prince Valiant, Moa Myrberg-Angel Dust, Desireé Nilsson-Inverness, Lisa Horwitz-Alexandra.

Omgång 2 på WRK red: Johanna Pettersson-Prince Valiant, Moa Myrberg-Angel Dust, Desireé Nilsson-Inverness, Johanna Wermelin-Khan och Lisa Horwitz-Alexandra.

Omgång 3 som gick på HORK:s egen tävling red: Moa Myrberg-Angel Dust, Johanna Wermelin-Khan, Emil Karlsson-Kovo och Lisa Horwitz-Tivoli. Denna omgång vann HORK:s lag som enda lag som slutade på 4 fel och därmed behövdes ingen omhoppning. Totalt vann WRK med ett enda poäng mer än HORK som slutade 2:a 2006.

Gotlandsmästerskap i lag 2006:

Körning: 1. Josefine Johannesson-Dilba och Eva Karlsson-Alladin, SRK

2. Frida Karlqvist-Paddy Lane och Erik Mattsson, HRK

Gunghästen 2006: Inga HORK lag blev placerade.
Lagserien, körning 2006:

Omgång 1 Oskarshamn 060400: Gotland lag 1 vann omgången. I laget deltog Malin Lundgren-Fuga och Camilla Gustafsson- Pyrett för HORK och Jenny Warnholtz-Jeelina HRK och Anette Westöö-Jackobina SORK.

Omgång 2 Oskarshamn: Gotland lag 1 vann den andra omgången . I laget deltog Josefin Johannesson-Dilba, Camilla Gustafsson-Pyrett, Erik Mattsson-Jeelina och Jenny Warnholtz-Jeelina och Trollet. Under denna omgång kom även Gotland lag 2 på en andraplats. I detta lag deltog Malin Lundgren-Fuga och Pyrett, Camilla Gustafsson-Fuga och Johan Gyllenhammar-Trollet.

 

Sockenkampen 060525:

När lag I kom på tredje plats av tre placerade lag efter omhoppning med fyra lag, varav två av dessa lag var från När. I det placerade laget red, Emma Nilsson-Brake o´day, Ida Karlsson-Gervides Älvan och Emelie Randleff-Mighty Joy.

Maskeradtävling i körning 060507:

På andraplats kom Josefine Johannesson/Fanny Almgren-Dilba alias Shrek och Fiona. På tredjeplats kom Eva Weijmar-Kolmodin/Annika Nyström-Almnäs Kanon/Certina "Make love not war".

Individuella resultat 2006:

 

  Amanda Nilsson        
060217 Charlie Banhoppning LB 3 WRK
060305 Charlie Banhoppning LB 1 HORK
060325 Charlie Banhoppning LB 1 NGR
060521 Mahrani of the Fairplay Dressyr LC:1 3 SRK
060610 Tiara Banhoppning LD 5 SRK
060610 Tiara Banhoppning LC 3 SRK
060610 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB 2 SRK
060902 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB 2 SRK
061007 Mahrani of the Fairplay Dressyr LC:1 6 HORK
061015 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB 6 WRK
061021 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LA 3 Tingsryd
 
  Emma Nilsson        
060217 Brake O´day Banhoppning LC 3 WRK
060730 Charlie Banhoppning LB 2 HORK
060730 Charlie Banhoppning LA 2 HORK
060730 Brake O´day Banhoppning LA 4 HORK
060820 Charlie Banhoppning LC 1 WRK
060820 Charlie Banhoppning/Glassmagasinet cup omgång 2 LC 2 WRK
060820 Brake O´day Banhoppning/Glassmagasinet cup omgång 2 LC 2 WRK
060902 Charlie Banhoppning LB 1 SRK
060930 Brake O´day Banhoppning, Gervidepriset LC 3 GLR
061007 Brake O´day Dressyr LC:1 3 HORK
061015 Brake O´day Banhoppning, Glassmagasinet cup, final LC 2 WRK
061015 Charlie Banhoppning, Glassmagasinet cup, final LC 4 WRK
061021 Brake O´day Banhoppning LB 3 Tingsryd
           
 
  Lisa Horwitz        
060216 Alexandra Banhoppning 1.00 6 WRK
060304 Tivoli Banhoppning 1.20 2 HORK
060414 Tivoli Banhoppning 1.10 2 HRK
060414 Turilla Banhoppning 1.00 4 HRK
060414 Turilla Banhoppning 1.10 3 HRK
060526 Tivoli Banhoppning 1.10 2 GLR
060526 Turilla Banhoppning 1.00 3 GLR
060526 Tivoli Banhoppning, final GA-cup 1.30 3 GLR
060611 Turilla Banhoppning 1.00 8 SRK
060702 Tivoli Banhoppning 1.10 3 HRK
060902 Turilla Banhoppning 1.00 3 SRK
060902 Alexandra Banhoppning 1.10 3 SRK
061014 Tivoli Banhoppning 1.25 3 WRK
 
  Mikaela Randleff        
060305 King´s Pepper Banhoppning LB 5 HORK
           

                                                  

  Matilde Ahlsten        
060325 Mr Carmel Banhoppning LB 3 NGR
060506 Mr Carmel Banhoppning LB 1 GLR
060730 Mr Carmel Banhoppning LA 1 HORK
           
  Emil Karlsson        
060414 Nora Banhoppning 1.10 1 HRK
060526 Kovo Banhoppning, final GA-cup 1.30 4 GLR
060611 Kovo Banhoppning 1.10 2 SRK
           
           
  Ewa Weijmar-Kolmodin        
060408 Almnäs Kanon Körning Msv klass/ponny/dressyr 1 HORK
060423 Pepita/Almnäs Kanon Körning Msv klass/ponny/dressyr 1 HRK
060603-04 Certina/Almnäs Kanon Körning Msv klass/ponny/dressyr 1 Linköping
060603-04 Certina/Almnäs Kanon Körning Msv klass/ponny/maraton 2 Linköping
060603-04 Certina/Almnäs Kanon Körning Msv klass/ponny/totalt 1 Linköping
060722-23 Certina/Almnäs Kanon Körning Extra övade ekipage, 1 i alla discipliner och totalt 1 Danmark
060728-30 Certina/Almnäs Kanon Körning Svår klass/ponny/maraton 1 Åsbo
060818-20 Certina/Almnäs Kanon Körning Nationell klass/ponny/dressyr 1 Bunge
060818-20 Certina/Almnäs Kanon Körning Nationell klass/ponny/totalt 1 Bunge
           

                        

  Johan Gyllenhammar        
060408 Trollet Körning Lätt klass/häst/dressyr 1 HORK
060400 Trollet Körning Lätt klass/häst/precision 6 Oskarshamn
060827 Trollet Körning Lätt klass/häst/precision 2 Jönköping
060818-20 Trollet Körning Lätt klass/häst/precision 2 Bunge
060826 Trollet Körning Lätt klass/häst/precision 2 Jönköping

 

  Malin Lundgren        
060408 Baloon Dance Körning Lätt klass/häst/precision 1 HORK
060400 Fuga Körning Lätt klass/ponny/precision 2 Oskarshamn
060507 Fuga Körning Lätt klass/ponny/precision 3 SRK
060507 Fuga Körning Msv klass/ponny/precision 4 SRK
060611 Fuga Körning Lätt klass/ponny/precision 2 SORK
060611 Baloon Dance Körning Msv klass/häst/precision 1 SORK
060507 Fuga Körning Lätt klass/ponny/precision 3 HORK
060507 Fuga Körning Msv klass/ponny/precision 4 HORK
060826 Fuga Körning Lätt klass/ponny/precision 3 Jönköping

   

  Marita Havdell        
060408 Kiara Körning Lätt klass/ponny/precision 1 HORK
060423 Kiara Körning Lätt klass/ponny/dressyr 1 HRK
           
           

 

  Camilla Gustafsson        
060400 Pyrett Körning Lätt klass/ponny/dressyr 1 Oskarshamn
060713 Pyrett Körning Lätt klass/ponny/dressyr 3  
060827 Pyrett Körning Lätt klass/ponny/dressyr 4 Jönköping
060826 Pyrett Körning Lätt klass/ponny/dressyr 4 Jönköping
           

 

  Josefin Johannesson        
060423 Dilba Körning Lätt klass/ponny/dressyr 5 HRK
0605 Dilba Körning Lätt klass/ponny/dressyr 9  
0605 Dilba Körning Lätt klass/ponny/maraton 6  
060603-04 Dilba Körning Lätt klass/ponny/dressyr 1 Linköping
060603-04 Dilba Körning Lätt klass/ponny/precision 1 Linköping
060713 Dilba Körning Lätt klass/ponny/dressyr 1  
060713 Dilba Körning Lätt klass/ponny/precision 2  
060729-30 Dilba Körning Lätt klass/ponny/dressyr 1 Oskarshamn
060729-30 Dilba Körning Lätt klass/ponny/totalt 1 Oskarshamn
  Dilba Körning Lag tills. med Eva Karlsson/Alladin 1 Oskarshamn
060827 Dilba Körning Lätt klass/ponny/dressyr 2 Jönköping
060818-20 Dilba Körning Lätt klass/ponny/maraton 1 Bunge
060818-20 Dilba Körning Lätt klass/ponny/precision 1 Bunge
060818-20 Dilba Körning Lätt klass/ponny/totalt 2 Bunge
060826 Dilba Körning Lätt klass/ponny/dressyr 2 Jönköping

 

  Frida Karlqvist        
060423 Paddy Lane Körning Lätt klass/häst/dressyr 1 HRK
060507 Paddy Lane Körning Lätt klass/ponny/precision 2 SRK
060507 Paddy Lane Körning Msv klass/häst/precision 1 SRK
060507 Paddy Lane Körning Lätt klass/häst/precision 2 HORK
060507 Paddy Lane Körning Msv klass/häst/precision 1 HORK
           

 

  Emelie Randleff        
060506 King´s Pepper Banhoppning LB 3 GLR
060610 Tingeling Banhoppning LC 4 SRK
060610 King´s Pepper Banhoppning LC 5 SRK
           

 

  Lotta Bengtsson        
060507 Winberg Körning Msv klass/ponny/precision 2 SRK
060507 Winberg Körning Svår klass/ponny/precision 1 SRK
060507 Winberg Körning Msv klass/ponny/precision 2 HORK
060507 Winberg Körning Svår klass/ponny/precision 1 HORK
060713 Estrella Körning Msv klass/ponny/precision 1  

 

  Marie Andersson        
060514 Alistair Dressyr LC:1 1 HRK
           
           

                       

  Helena Cedergren        
060514 Phenix Dressyr LC:1 2 HRK
           
           

 

  Ida Karlsson        
060514 Gervides Älvan Banhoppning, Glassmagasinet cup LD+5 9 WRK
           
           

 

  Sara Jansson        
060820

Esperanza

Banhoppning LC 2 WRK
           
           
 
  Minna Horwitz        
060610 Cederlunds Charmör Banhoppning LD 2 SRK
060610 Cederlunds Charmör Banhoppning LC 1 SRK
060902 Cederlunds Charmör Banhoppning LC 1 SRK
060903 Sörbys Magnific Banhoppning DM 1 SRK
           
 
  Johanna Pettersson        
060414 Prince Valiant Banhoppning 1.00 7 HRK
           
           
           
 
  Jessica Havdell        
060702 Perfect Doll Banhoppning LC 4 HRK
060702 Benita Banhoppning LC 5 HRK
           
 
  Moa Myrberg        
060902 Angel Dust Banhoppning 1.10 5 SRK
061014 Angel Dust Banhoppning 1.15 2 WRK
           
  Johanna Wermelin        
060902 Khan Banhoppning 1.10 2 SRK
           
           
 
 
 
Uppdaterad: 05 JAN 2017 07:42 Skribent: Cattis Jakobsson

SISU

 

Gangvide Farm

 

Stenstu Kvarn

 

Gotlands Södra Härads

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Hemseortens Rid och KK - Ridsport
Frida Karlqvist, Liffride Stånga 435
62360 Stånga

Kontakt:
Tel: 0703249919
E-post: This is a mailto link

Se all info