Hoppa till sidans innehåll

2007


Klubbmästerskap 2007: Körning: 1. Josefin Johannesson-Dilba 2. Malin Lundgren-Magnum 3. Camilla Nygren-Paddy Lane

Dressyr: Kat.B 1. Linn Martell-Magnum 2. Alice Karlsson-Lollos Ariel

Kat.C 1. Emma Nilsson-Brake o´day 2. My Ternström-Bandit

Kat.D 1. Amanda Nilsson-Mahrani of the Fairplay 2. Emma Nilsson-Ravelli

Ridhäst 1. Helena Cedergren-Phenix 2. Agneta Virsberg-Persson 3. Jaqueline Alex-Walkman

Banhoppning: Kat.B 1. Alice Karlsson-Lollos Ariel

Kat.C 1. Sara Jansson-Esperanza 2. Emma Nilsson-Brake o´day

Kat.D 1. Emma Nilsson-Ravelli 2. Amanda Nilsson-Mahrani of the Fairplay 3. Jessica Havdell-Perfect Doll

Ridhäst 1. Annou Bergfeldt-Cleopatra 2. Jessica Havdell-Jupiter 3. Jaqueline Alex-Khan

Fälttävlan: Ingen startade Årets hopp

Ponny: Sörbys Magnific

Årets Ponny Ryttare: Minna Horwitz

Årets Ridhäst: Tivoli

Årets Ridhäst Ryttare: Lisa Horwitz

Årets Rookie: Minna Horwitz

Årets Körponny: Dilba 

Distriktsmästerskap 2007:

Körning: 1. Eva Weijmar Kolmodin-Certina/Almnäs Kanon 2. Josefin Johannesson-Dilba

Banhoppning: 1. Matilde Ahlsten-Mr Carmel Kat.D

3. Minna Horwitz-Sörbys Magnific Kat. B 

Kuskringen Cup i Lätt/Msv klass: 1. Josefin Johannesson

Gotlandsmästerskap i lag 2007: Banhoppning i 4-mannalag: 3. Minna Horwitz-Sörbys Magnific, Emma Nilsson-Brake O´day, Amanda Nilsson-Mahrani of the Fairplay

Körning i 3-mannalag: 1. Josefin Johannesson-Dilba och Eva Karlsson-Aladin SRK 2. Camilla Nygren-Paddy Lane, Frida Karlqvist-Nitro Nightmare och Erik Mattsson-Jeelina HRK

3.Malin Lundgren-Magnum och Ylva Rosenqvist-Julin SORK

Svenskt mästerskap 2007: Körning: Eva Weijmar Kolmodin-Certina/Almnäs Kanon maraton 2, totalt SM 2

Ungdomsmästerskap i körning: Josefin Johanneson-Dilba maraton 2, precision 3, totalt 4 (utanför placering)

Ponnyallsvenskan div. I 2007:

070324 Omgång 1 NGR:

HORK lag 2: 1. Minna Horwitz-Sörbys Magnific, Emelie Randleff-Kings Pepper, Jessica Havdell-Perfect Doll, Matilde Ahlsten-Mr Carmel

HORK lag 1: 2. Sara Jansson-Esperanza, Emma Nilsson-Brake O´day, Emelie Randleff-Tingeling, Amanda Nilsson-Mahrani of the Fairplay

070407 Omgång 2 HRK:

HORK lag 1: 1. Sara Jansson-Esperanza, Emma Nilsson-Brake O´day, Emelie Randleff-Tingeling, Amanda Nilsson-Mahrani of the Fairplay.

I HORK lag 2 red Emelie Randleff-Kings Pepper, Jessica Havdell-Perfect Doll, Ida Karlsson-Gervides Älvan och Matilde Ahlsten-Mr Carmel.

070429 Omgång 3 GLR:

HORK lag 1: 2. Sara Jansson-Esperanza, Emma Nilsson-Brake O´day, Amanda Nilsson-Mahrani of the Fairplay.

I HORK lag 2 red Minna Horwitz-Sörbys Magnific, Ida Karlsson-Gervides Älvan och Emelie Randleff-Tingeling.

Totalsegrare i Ponnyallsvenskan div. I blev HORK lag 1 där ovanstående ingick och även Emelie Randleff ridit omgång 1 och 2.

Ponnyallsvenskan div. II 2007:

070922 Omgång 1 SRK: Alice Karlsson-Lollos Ariel, Amalia Ahlsten-Frisbee, Mikaela Randleff-Mighty Joy och Amanda Nilsson-Tiara.

071021 Omgång 2 WRK: Alice Karlsson-Lollos Ariel, Matilde Ahlsten-Frisbee och Amalia Ahlsten-Mr Carmel.

071111 Omgång 3 HORK: Alice Karlsson-Lollos Ariel, Amalia Ahlsten-Frisbee, Jessica Havdell-Perfect Doll och Matilde Ahlsten.

HORK:s lag blev ej placerade i sista omgången och slutade därmed på tredje plats totalt av 7 deltagande lag i sista omgången.

Ridsportallsvenskan div. II 2007: 070923 Omgång 1 SRK: Jessica Havdell-Jupiter, Annou Bergfeldt-Cleopatra och Jaqueline Alex-Khan.

071020 Omgång 2 WRK:

071110 Omgång 3: Den avslutande omgången reds på HORK:s egen tävling. Tyvärr kom det endast 2 lag till start, HORK och SRK.

Men HORK:s lag vann omgång III och även därmed totalt efter 3 omgångar. I laget red: Jessica Havdell-Jupiter, Annou Bergfeldt-Cleopatra, Jaqueline Alex-Khan och Lisa Horwitz-Tivoli.

Gunghästen 2007: Ett HORKlag bestående av Alice Karlsson-Lollos Ariel, Minna Horwitz-Sörbys Magnific, Sara Jansson-Esperanza och Jessica Havdell-Perfect Doll kom på tredje plats.

Lagserien, körning 2007: Gotlandslaget genomförde tyvärr ej alla deltävlingar.

Cervus cup, körning: Resultat www.cervus.se

Sockenkampen 2007: Inga HORK:are har deltagit

GA-cup 2008 slutresultat: 4. Lisa Horwitz-Tivoli

Mountain Horse Cup, resultat efter 3 omgångar: På delad 4:e plats kom Emma Nilsson-Brake O´day 70 poäng, på delad 5:e plats kom Sara Jansson-Esperanza 69 poäng, på delad 6:e plats kom Emelie Randleff-Kings Pepper 68 poäng och Ida Karlsson-Gervides Älvan 68 poäng och på delad 10:de plats kom Jessica Havdell-Perfect Doll på 64 poäng.

Mountain Horse Cup final i Täby under SM-veckan i ponnyhoppning: Emma Nilsson-Brake ó day var ett av tre gotländska ekipage som blev uttagna till att rida final i MHC av totalt 75 ekipage i Sverige. Tyvärr gick ingen av dessa tre vidare till final. De andra två var Julia Karlsson-Wyx och Lisa Haak-Pigor från WRK. 

Glassmagasinet Cup i LC: Omgång 1 070513: 4 Mikaela Randleff-Mighty Joy 41 poäng 

Individuella resultat 2007:

Amanda Nilsson 070211 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB regional 3 WRK 070304 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB regional 2 HORK 070421 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB regional 1 JFK 070421 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LA regional 3 JFK 070513 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LA regional 5 WRK 070603 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB regional 3 TRK 070922 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB lokal 2 SRK 071111 Tiara Banhoppning LB lokal 3 HORK 071111 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LA regional 2 HORK

Emma Nilsson 070211 Brake O´day Banhoppning LB regional 5 WRK 070211 Brake O´day Banhoppning LA regional 1 WRK 070304 Brake O´day Banhoppning LA regional 2 HORK 070324 Brake O´day Banhoppning LB regional 4 NGR 070421 Brake O´day Banhoppning LB regional 5 JFK 070428 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LC lokal 5 GLR 070701 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LC lokal 4 HRK 070701 Brake O´day Banhoppning LB lokal 5 HRK 070929 Brake O´day Banhoppning LB regional 2 GLR 071111 Ravelli Banhoppning LC lokal 4 HORK

Lisa Horwitz 070210 Tivoli Banhoppning 1.20 regional 2 WRK 070406 Tivoli Banhoppning 1.10 regional 7 HRK 070512 Turilla Banhoppning 1.00 lokal 4 WRK 070525 Tivoli Banhoppning 1.10 regional 3 GLR 070707 Turilla Banhoppning 1.10 nationell 4 WRK 070804 Alexandra Banhoppning 1.00 lokal 3 HORK 070804 Tivoli Banhoppning 1.10 regional 2 HORK 070804 Tivoli Banhoppning 1.20 regional 3 HORK 071110 Tivoli Banhoppning 1.20 regional 2 HORK

Mikaela Randleff

Linn Martell 071013 Disneyland after dark Dressyr LC:1 lokal 3 WRK

Matilde Ahlsten 070805 Mr Carmel Banhoppning LB regional 2 HORK

Ewa Weijmar-Kolmodin 070325 Certina/Almnäs Kanon Körning Dressyr Msv klass regional 1 HRK 070603 Certina/Almnäs Kanon Körning Dressyr Msv klass nationell 1 Johannesberg 070603 Certina/Almnäs Kanon Körning Maraton Msv klass nationell 1 Johannesberg 070603 Certina/Almnäs Kanon Körning Msv klass nationell totalt 1 Johannesberg 070725-29 Certina/Almnäs Kanon Körning Maraton Msv klass 1 Bollnäs 070725-29 Certina/Almnäs Kanon Körning Msv klass totalt 1 Bollnäs 071014 Certina/Almnäs Kanon Körning Precision Svår klass ponny lokal 1 HRK

Camilla Nygren 070325 Paddy Lane Körning Dressyr Lätt klass ponny nr.2 lokal 1 HRK 070429 Paddy Lane Körning Dressyr Lätt klass ponny lokal 2 HORK 070512 Paddy Lane Maskeradkörtävling Precision Lätt klass kallblod 1 SRK 070930 Paddy Lane Körning Individuellt häst 1 HORK

Malin Lundgren 070325 Balloon Dance Körning Precision Lätt klass häst lokal 1 HRK 070429 Magnum Körning Maraton Lätt klass lokal 1 HORK 070429 Balloon Dance Körning Maraton Lätt klass lokal 2 HORK 070429 Magnum Körning Maraton Lätt klass lokal totalt 1 HORK 070429 Balloon Dance Körning Maraton Lätt klass lokal totalt 2 HORK 07028 Balloon Dance Körning Precision Lätt klass lokal 2 HORK 070610 Fuga Körning Precision Msv klass lokal 1 SORK 070610 Fuga Körning Precision Lätt klass lokal 3 SORK 070610 Magnum SAK Körning Precision Lätt klass lokal 2 SORK 070715 Baloon Dance Körning Precision lätt klass lokal 1 HRK 070715 Magnum SAK Körning Precision lätt klass lokal 3 HRK 071014 Baloon Dance Körning Precision lätt klass häst lokal 1 HRK 071014 Magnum Körning Precision Msv klass ponny lokal 3 HRK

Marita Havdell

Camilla Gustafsson

Josefin Johannesson 070325 Dilba Körning Dressyr Lätt klass ponny nr.3 lokal 1 HRK 070325 Dilba Körning Precision Lätt klass ponny lokal 3 HRK 070429 Dilba Körning Dressyr lätt klass regional 1 HORK 070429 Dilba Körning Lätt klass regional totalt 1 HORK 070506 Dilba Körning Maraton lätt klass regional 2 Vartofta 070506 Dilba Körning Msv klass regional totalt 3 Vartofta 070603 Dilba Körning Maraton Lätt klass regional 2 Johannesberg 070930 Dilba Körning Dressyr ponny 1 HORK 070930 Dilba Körning Maraton ponny 1 HORK 070930 Dilba Körning Individuellt ponny 1 HORK

Frida Karlqvist 070930 Nitro Nightmare Körning Maraton häst 1 HORK

Emelie Randleff 070304 Kings Pepper Banhoppning LB regional 1 HORK 070324 Kings Pepper Banhoppning LB regional 2 NGR 070407 Kings Pepper Banhoppning LB regional 3 HRK 070428 Kings Pepper Banhoppning LB lokal 2 GLR 070429 Tingeling Banhoppning LB regional 2 GLR 070519 Tingeling Banhoppning LB regional 1 ÖRF 070701 Tingeling Banhoppning LB lokal 1 HRK

Lotta Bengtsson 070325 Estrella Körning Precision Lätt klass ponny lokal 1 HRK 070512 Estrella Maskeradkörtävling Precision Lätt klass ponny lokal 2 SRK 070512 Estrella Maskeradkörtävling Precision Svår klass lokal 1 SRK 0070715 Estrella Körning Precision Lätt klass lokal 1 HRK 070715 Estrella Körning Precision Msv klass lokal 1 HRK 070715 Estrella Körning Precision Svår klass lokal 1 HRK 071014 Erasmus Körning Precision Lätt klass ponny lokal 1 HRK 071014 Estrella Körning Precision Msv klass ponny lokal 1 HRK

Marie Andersson 070311 Alistair Dressyr LC:1 lokal 2 WRK

Helena Cedergren 070505 Phenix Dressyr LB:3 lokal 2 HRK

Ida Karlsson 070304 Gervides Älvan Banhoppning LB regional 4 HORK 070407 Gervides Älvan Banhoppning LB regional 1 HRK 070428 Gervides Älvan Banhoppning LC lokal 3 GLR

Sara Jansson 070428 Esperanza Banhoppning LB lokal 4 GLR 070804 Cinnamon Banhoppning 0.90 lokal 4 HORK

Minna Horwitz 070211 Sörbys Magnifik Banhoppning LC lokal 4 WRK 070211 Sörbys Magnific Banhoppning LB regional 1 WRK 070304 Sörbys Magnific Banhoppning LB regional 2 HORK 070304 Sörbys Magnific Banhoppning LA regional 2 HORK 070324 Sörbys Magnific Banhoppning LB regional 1 NGR 070513 Sörbys Magnific Banhoppning LA regional 4 WRK 070721 Sörbys Magnific Banhoppning LB lokal 1 SORK 070805 Sörbys Magnific Banhoppning LB regional 3 HORK 070805 Sörbys Magnific Banhoppning LA regional 2 HORK 070825 Sörbys Magnific Banhoppning LB lokal 2 HRK 071111 Sörbys Magnific Banhoppning LA regional 1 HORK

Jessica Havdell 070518 Perfect Doll Banhoppning LC lokal 2 ÖRF 071111 Perfect Doll Banhoppning LB lokal 4 HORK

Moa Myrberg 070210 Angel Dust Banhoppning 1.10 regional 5 WRK 070303 Angel Dust Banhoppning 1.00 lokal 1 HORK 070512 Angel Dust Banhoppning 1.10 regional 3 WRK

Johanna Wermelin

Amalia Ahlsten 070805 Frisbee Banhoppning LC lokal 3 HORK

Jackie Alex 070210 Alistair Banhoppning 1.00 lokal 4 WRK 070303 Alistair Banhoppning 1.00 lokal 4 HORK 070512 Khan Banhoppning 1.00 lokal 6 WRK

Mimie Buskas 070303 La Comtesse Noir Banhoppning 1.10 regional 3 HORK

Pia Bolin 070325 Hercules Körning Dressyr lätt klass ponny lokal 2 HRK 070429 Hercules Körning Dressyr lätt klass ponny lokal 1 HORK 070610 Hercules Körning Dressyr lätt klass ponny lokal 1 SORK 070725-29 Hercules Körning Dressyr lätt klass ponny lokal 2 Bollnäs 070725-29 Hercules Körning Precision lätt klass lokal 2 Bollnäs 070725-29 Hercules Körning Lätt klass lokal totalt 3 Bollnäs

Uppdaterad: 05 JAN 2017 07:42 Skribent: Cattis Jakobsson

SISU

 

Gangvide Farm

 

Stenstu Kvarn

 

Gotlands Södra Härads

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Hemseortens Rid och KK - Ridsport
Frida Karlqvist, Liffride Stånga 435
62360 Stånga

Kontakt:
Tel: 0703249919
E-post: This is a mailto link

Se all info