Hoppa till sidans innehåll

2011


SM i körning 2011:

GULD till Eva Weijmar-Kolmodin - Almnäs Kanon/Certina

 

U-SM i körning 2011:

BRONS till Josefine Johannesson-Dilba

 

DM i Dressyr körning:

1. Eva Kolmodin Weijmar - Okkii/Almnäs Kanon

2. Pia Bolin - Hercules

 

DM i banhoppning:

1. Caroline Strömberg - Nelly kat.D

 

DM i dressyr:

2. Caroline Strömberg - Backens Creamy Emma kat.C

3. My Ternström - Cora kat.D

 

KM i dressyr:

Kat. B:

1. Elin Lawergren -Ally

2. Felicia Enderborg - Gnistra

3. Alice Leander - Exact 630

Kat C:

1. Matilda Dreborg - Knappekullas Waquero

2. Ella Ternström - Hickory

3. Alice Leander - Winnie

Kat. D:

1. Sofia Dreborg -Picaro

2. Caroline Strömberg - Hercules

3. Minna Horwitz - Little Betty Boop

Ridhäst:

1. My Ternström - Artist

2. Irene Gidmark - Frost

3. Lisa Horwitz - Brittney

 

KM i Banhoppning

Kat. B:

1. Felicia Enderborg - Gnistra

2. Elin Lawergren - Ally

3. Tim Leander - Stenstugu Warramas

Kat. C:

1. Alice Leander - Winnie

2.  Alice Karlsson -Kings Pepper

3. Matilda Dreborg - Knappekullas Waquero

Kat. D:

1. Sofia Dreborg - Picaro

2. Caroline Strömberg - Hercules

3. Minna Horwitz - Little Betty Boop

 

Klubbmästare i körning: Marika Strömberg

Årets ponnykusk: Josefin Johannesson

Årets hästkusk: Camilla Nygren

Årets körhäst: Nitro Nightmare

Årets körponny: Dilba

Årets ridhästryttare: Jaqueline Alex

Årets ridhäst: Nikita av Bolex

Årets ponnyryttare: Eneas Hållsten

Årets hopp-ponny: Eklyckans Kamino

Årets rookie: Felicia Enderborg

Årets ponny dressyrekipage: Alice Leander-Pärlemo 4545

 

Ponnyallsvenskan Elit

Omgång 1 110326 Södertörns RF:

Team Gotland. I laget red Alida Strange-Wizard WRK, Olivia Grauning-Loke HRK, Sara Wilhelmsson-Kenmare Lass WRK och Emma Nilsson-Mahrani of the Fairplay HORK. Laget slutade på en 2:a plats efter omhoppning på 3 lag.

I zon central tävlar 9 lag och omgång 1 reds på LA-höjd.

Omgång 2 110507 Gotlands Lantliga RF:

I laget red Kalle Horwitz-Fanny V HORK, Olivia Grauning-Loke HRK, Sara Wilhelmsson-Kenmare Lass WRK och Emma Nilsson-Mahrani of the Fairplay HORK.

Laget slutade på en tredje plats och hamnade därmed på andra plats totalt efter två omgångar.

I zon central tävlar nu 8 lag och omgång 2 reds på LA+5 cm höjd.

Omgång 3 110508 Gotlands Lantliga RF:

I laget red Alida Strange-Wizard WRK, Alva Lola Wallén Keller-Hector WRK,

Sara Wilhelmsson-Samona WRK och Emma Nilsson-Mahrani of the Fairplay HORK.

Laget slutade på en femte plats och hamnade därmed även på femte plats totalt efter tre omgångar. Den sista omgången som reds på Msv B höjd räknades även med koeffecient 2. 8 lag kom till start i denna omgång.

 

Ponnyallsvenskan Div. 1

Tyvärr inställd pga för få anmälda lag.

  

Ponnyallsvenskan Dressyr Div. 1

Tyvärr inställd pga för få lag.

 

Ponnyallsvenskan Div. II

Omgång 1 110912, GLR 

I laget red Felicia Enderborg-Gnistra, Elin Lawergren-Brake O´day, Minna Horwitz-Munsboro Lemon Juice och Sofia Dreborg-Picaro. Laget blev oplacerat och 6 lag deltog.

 

Omgång 2, NGR:

1. Felicia Enderborg-Gnistra, Elin Lawergren-Ally, Tim Leander-Stenstugu Warramas och Sofia Dreborg-Picaro.

 

Omgång 3:

 

GM i lag i banhoppning 110820 för ponny, HRK:

1. Alice Leander-Pärlemo 4545, Kalle Horwitz-Fanny V, Caroline Strömberg-Nelly och Sofia Dreborg-Picaro. 4 lag deltog.

 

GM i lag i banhoppning 110821 för ridhäst, HRK:

Oplacerade. I laget red Sofia Dreborg-Pommeroy, Sara Jansson-Charis Z, Lisa Horwitz-My Precious och Emma Nilsson-Rosenstolz. 4 lag deltog.

 

Gunghästen laghoppning 110924 för ponny, SRK

8 lag deltog och HORK:s ryttare som endast var tre i laget kämpade väl men blev oplacerade. I laget red Tim Leander-Stenstugu Warramas, Felicia Enderborg-Gnistra och Elin Lawergren-Ally.

 

Mountain Horse Pony Cup

Efter omgång 1.

1:a plats kat. B. Kalle Horwitz-Fanny V

Delad 2:a plats kat. B. Ella Ternström-Lollos Ariel

4:e plats kat. B. Alice Leander-Stenstugu Warramas

Delad 3:e plats kat. C. Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero

delad 3:e plats kat. D. Emma Nilsson-Tiara

 

Efter omgång 2.

1:a plats kat. B. Kalle Horwitz-Fanny V

2:a plats kat. C. Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero

1:a plats kat. D. Emma Nilsson-Tiara

 

Totalt efter 2 omgångar alla kategorier.

1. Kalle Horwitz-Fanny V

4. Emma Nilsson-Tiara

5. Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero

Delad 7:a. Ella Ternström-Lollos Ariel

Delad 14:e. Alice Leander-Stenstugu Warramas

 

Slutresultat Mountain Horse Pony Cup 2011

1. Kalle Horwitz-Fanny V

Delad 2. Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero

5. Emma Nilsson-Tiara

Delad 9. Ella Ternström-Lollos Ariel

Delad 13. Minna Horwitz-Little Betty Boop

 

Slutresultat AGRIA cup 2011:

5. Sara Jansson-Charis Z

16. Sofia Dreborg-Pommeroy

 

Precisionscupen i körning

omgång 1 110410 Hemseortens RK:

2. Eva K-Weijmar-Almnäs Kanon/certina HORK 12 p.

delad 6. Malin Lundgren-Frida HORK 6 p.

delad 4. Marie Ågren-Dilba HORK 4p.

delad 4. Camilla Nygren-Nitro Nightmare HORK 4 p.

 

Individuella resultat.    

Emma Nilsson

110213 Tiara Banhoppning LC lokal 1 WRK    
110213 Tiara Banhoppning  LB regional  WRK 
110213 Mahrani of the Fairplay  Banhoppning  LA regional  WRK 

110313

Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB regional 1 HORK
110313 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LA regional 3 HORK
110326 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LA regional 3 Södertörn
110327 Mahrani of the Fairplay Banhoppning Msv B regional 2 Södertörn
110410 Tiara Banhoppning LC lokal 1 WRK 
110423 Mahrani of the Fairplay       Banhoppning LA regional 1 HRK
110506 Mahrani of the Fairplay    Banhoppning LA regional 1 GLR
110603 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LB regional
6 Skogslottens
110604 Mahrani of the Fairplay Banhoppning Msv B nationell
6 Skogslottens
110527 Rosenstolz Banhoppning 0.80 CR lokal
0 fel GLR
110807 Mahrani of the Fairplay Banhoppning LA regional 1 HORK
110806 Chelsea Banhoppning 0.80 CR lokal 0 fel HORK
110806 Rosenstolz Banhoppning 0.90 CR lokal 0 fel HORK
110806 Rosenstolz Banhoppning 1.00 lokal 4 HORK

 

Lisa Horwitz

110212 My Precious            Banhoppning LC lokal 3 WRK
110213 Tamara Banhoppning LD CR lokal 0 fel WRK
110213  Tamara Banhoppning  LC CR lokal 0 fel WRK
110313 Tamara Banhoppning LD CR lokal 0 fel HORK
110313 Tamara  Banhoppning LC CR lokal 0 fel HORK
110312 My Precious              Banhoppning 1.00 lokal 5 HORK
110312 Penda Banhoppning 1.10 regional 6 HORK
110501 Myram Dressyr Msv C:2 1 HORK
110807 Tamara  Banhoppning LD CR lokal 0 fel HORK
110807 Tamara  Banhoppning LC Avd.B
lokal
0 fel HORK
110806 My Suprise
Banhoppning 0.80 CR lokal 0 fel HORK
110806 My Suprise Banhoppning Banhoppning 0 fel HORK
110806 My Precious
Banhoppning 1.10 regional
4 HORK
110821 My Suprise Banhoppning 1.00 Avd.B lokal 0 fel HRK
110821 My Suprise Banhoppning 0.90 CR lokal 0 fel HRK
110910 Trinity Banhoppning LD CR lokal 0 fel GLR
110910 Tamara Banhoppning LC Avd.B lokal 0 fel GLR
110910 Trinity Banhoppning LC Avd.B lokal 0 fel GLR

 

Eneas Hållsten

110213 Eklyckans Kamino  Banhoppning LB regional 1 WRK
110313  Eklyckans Kamino  Banhoppning  LA regional  HORK 
110218-20 Eklyckans Kamino  Banhoppning LA nationell 3 Vetlanda
110218-20 Eklyckans Kamino  Banhoppning LA nationell 4 Vetlanda
110218-20 Eklyckans Kamino  Banhoppning LA nationell 5 Vetlanda
110320 Eklyckans Kamino Banhoppning Msv B nationell 8 Flyinge
110408-10 Eklyckans Kamino Banhoppning LA nationell 3 Ljungby
110408-10 Eklyckans Kamino Banhoppning Msv B nat. 5 Ljungby
110619 Eklyckans Kamino Banhoppning Msv B regional 1 Christinehamn
110717 Eklyckans Kamino Banhoppning Msv B nationell 1 Västerviksortens
110731 Eklyckans Kamino Banhoppning Msv B nationell 2 Ale-Jennylunds
           

 

Alice Leander

110213 Exact 630                      
Banhoppning LC Avd.B lokal 0 fel WRK
110313  Stenstugu Warramas  Banhoppning  LB regional  4   HORK 
110321  Pärlemo 4545         Dressyr   LC:1 lokal  WRK 
110403
Pärlemo 4545
Dressyr
LC:1 lokal
2
NGR
110403
Pärlemo 4545
Dressyr
LB:2 lokal
1
NGR
110403
Backens Creamy Emma
Dressyr
LB:2 lokal
2
NGR
110410
Pärlemo 4545
Banhoppning LC lokal 1 WRK
110410
Pärlemo 4545
Banhoppning LB regional
1 WRK
110514 Pärlemo 4545 Banhoppning LB regional
2 WRK
110611 Pärlemo 4545 Banhoppning LA regional 2 SRK
110807 Exact 630 Banhoppning LD CR lokal
0 fel HORK
110807 Winnie Banhoppning LD CR lokal 0 fel HORK
110807 Exact 630 Banhoppning LC Avd. B
0 fel HORK
110807 Winnie Banhoppning LC Avd. B 0 fel HORK
110820 Pärlemo 4545 Banhoppning LB lokal 1 HRK
110820 Exact 630 Banhoppning LB Avd. B
0 fel HRK
110820 Exact 630 Banhoppning LC lokal 3 HRK
110820 Winnie Banhoppning LC Avd. B 0 fel HRK
111001 Pärlemo 4545 Banhoppning LA nationell
1 Kalmar

 

Matilda Dreborg

110213 Knappekullas Waquero Banhoppning LC lokal 2 WRK
110313  Knappekullas  Waquero Banhoppning  LB regional HORK 
110321  Miro Boy  Dressyr 

LC:1 lokal 

WRK 
110321  Miro Boy  Dressyr LB:1 lokal 2 WRK
110410 Knappekullas  Waquero Banhoppning  LC lokal 2 WRK
110423 Knappekullas  Waquero Banhoppning  LB regional 1 HRK 
110508 Knappekullas  Waquero Banhoppning LB regional 2 GLR
110602 Knappekullas  Waquero Banhoppning LB lokal 1 SORK
110602 Knappekullas  Waquero Banhoppning LB lokal 2 SORK
110716 Knappekullas  Waquero Banhoppning LB regional 4 Edsbro
110717 Knappekullas  Waquero Banhoppning LA nationell 4 Edsbro
110807 Shoreline Banhoppning LD CR lokal 0 fel HORK
110820 Shoreline Banhoppning LC Avd. B 0 fel HRK
110903 Knappekullas  Waquero Banhoppning LA regional 2 WRK
110923 Knappekullas  Waquero Banhoppning  LA nationell  8 Ljungby
111001 Knappekullas  Waquero Banhoppning LA nationell 2 Kalmar
111113  Knappekullas  Waquero  Banhoppning  LB regional 1 WRK 

 

Minna Horwitz

110108 Little Betty Boop       Banhoppning LB regional 1 RK Udden
110108 Little Betty Boop                   Banhoppning LC lokal 1 RK Udden
110313 Little Betty Boop  Banhoppning  LB regional  HORK 
110410 Little Betty Boop  Banhoppning LB regional  2 WRK
110423 Little Betty Boop  Banhoppning LB regional  2 HRK 
110514 Munsboro Lemon Juice Banhoppning LC lokal 3 WRK
110703 Munsboro Lemon Juice Banhoppning LD lokal CR 0 fel NGR
110807 Munsboro Lemon Juice Banhoppning LC lokal 1 HORK

 

Marie Ågren 

110129 Dilba                            Körning           Lätt A lokal 1 HORK
110219 Dilba Körning  Lätt A lokal  HRK 
110326 Dilba  Körning  Precision lokal Lätt A
HRK
110410 Dilba Körning Dressyr lokal Lätt LA 2 HORK
110612 Dilba Körning Dressyr lokal Lätt LA 1
SORK

 

Tim Leander

110213 Stenstugu Warramas      Banhoppning LD CR lokal 0 fel WRK
110313 Stenstugu Warramas Banhoppning LD CR lokal 0 fel HORK
110423  Stenstugu Warramas Banhoppning LC lokal   1 HRK 
110423  Stenstugu Warramas Banhoppning LD CR lokal 0 fel HRK 
110807 Stenstugu Warramas Banhoppning LD CR lokal 0 fel HORK
110820 Stenstugu Warramas Banhoppning LD CR lokal 0 fel HRK 

 

Kalle Horwitz

110213 Fanny V                             Banhoppning LB regional 1 WRK
110313  Fanny V  Banhoppning  LB regional  HORK 
110423 Fanny V  Banhoppning   LB regional  1  HRK 
110506 Fanny V Banhoppning LB regional 2 GLR
110506 Fanny V Banhoppning LA regional 2 GLR
110611 Fanny V Banhoppning LB regional 1 SRK
110611 Crux Banhoppning LC lokal
2 SRK
110611 Crux Banhoppning LD lokal CR
0 fel SRK
110807 Fanny V Banhoppning LB regional 1 HORK

 

Jaqueline Alex

110423 Trinity                               Banhoppning LD CR lokal 0 fel HRK
110515 Nikita af Bolex
Banhoppning 1.20 regional
1
WRK
110515
Nikita af Bolex
Banhoppning
1.25 regional
4
 WRK
110528 Nikita af Bolex Banhoppning 1.20 regional 1
GLR
110702 Nikita af Bolex Banhoppning 1.20 regional 3 NGR
110702 Nikita af Bolex Banhoppning 1.30 regional 1
NGR

 

Eva Weijmar Kolmodin

110612 Okkii/Almnäs Kanon           Körning    Dressyr nationell MSV 1 SORK
110612 Okkii/Almnäs Kanon Körning Precision nationell MSV 1 SORK
           

 

Felicia Enderborg

110313 Gnistra                           Banhoppning LD lokal 0 fel HORK
110703 Gnistra   Banhoppning  LC lokal   1 NGR
110703 Gnistra  Banhoppning  LD lokal   0 fel  NGR 
110807 Gnistra Banhoppning LD lokal 0 fel HORK
110807 Gnistra Banhoppning LC lokal   2 HRK

 

Caroline Strömberg

110403 Nelly                      Dressyr LC:1 lokal 1 NGR
110430 Nelly     Dressyr  LC:2 lokal 1 HORK
110611
Nelly Banhoppning
LB regional
2
SRK
110611 Poetic Rose Banhoppning LB regional
4 SRK
110611 Nelly Banhoppning

LC lokal

1 SRK
110611 Poetic Rose Banhoppning LC lokal 2 SRK

 

Elin Lawergren

110423 Ängaskogs Aeslan                      Banhoppning LC lokal Avd.B 0 fel HRK
110423 Ängaskogs Aeslan             Banhoppning LD CR lokal 0 fel HRK
110602
Ängaskogs Aeslan Banhoppning
LC lokal Avd.B
0 fel
SORK
110602 Ängaskogs Aeslan Banhoppning LD CR lokal 0 fel SORK
110703 Ängaskogs Aeslan Banhoppning LC lokal Avd.B
0 fel NGR
110703 Ally Banhoppning LD CR lokal 0 fel NGR
110703 Ängaskogs Aeslan Banhoppning LD CR lokal 0 fel NGR
110807 Ally Banhoppning LC lokal
1 HORK
110820 Brake O´day Banhoppning LC lokal
1 HORK
110820 Ally Banhoppning LD CR lokal 0 fel HRK
110910 Ally Banhoppning LC lokal
1 GLR

 

 

 Alice Karlsson

110213 Kings Pepper                         Banhoppning  LB regional  3 WRK
110326  Kings Pepper            Banhoppning  LB regional  3 Södertörn
110410 Kings Pepper             Banhoppning  LB regional   WRK 


Ingela Strand

110322 Akilles                             Dressyr LB:2 lokal 2 WRK
110527 Penda Banhoppning
1.00 CR lokal
0 fel GLR
110528 Penda
Banhoppning
1.10 regional
2
GLR

 

 Ella Ternström

110213 Lollos Ariel                     Banhoppning LC lokal 1 WRK
110313 Lollos Ariel  Banhoppning  LC lokal  HORK 
           

 

 Linn Martell

110313 Dizneyland after Dark       Banhoppning LD lokal 0 fel HORK
110807 Dizneyland after Dark
Banhoppning
LC lokal
2
HORK
110807   Dizneyland after Dark
Banhoppning
LB regional

 
HRK 

 

Ulla Mattsson

110326 Precent                          Körning Dressyr lokal Lätt B 1 HRK
110410  Precent    Körning  Precision lokal Lätt B CR  0 fel HORK 
110612 Precent
Körning
Precision lokal Lätt A
1 SORK

 

Malin Lundgren

110326 Saphira Rod                             Körning Precision lokal Lätt B 1 HRK
110410  Saphira Rod                           Körning  Precision lokal Lätt B CR  0 fel  HORK  
           

 

 

My Ternström

110403 Cora                      Dressyr LC:1 lokal 2 NGR
110821 Cora  Dressyr  LC:1 lokal  1  WRK 
110821 Cora   Dressyr LB:2 lokal  1  WRK  

 

Helena Hjort

110410 Estrella                                   Körning Precision lokal Lätt B CR 0 fel HORK
           
           

 

 

Sara Jansson

110515  Charis Z                            Banhoppning 1.00 lokal     
9 WRK
           
           

 

Pia Bolin

110612  Hercules              Körning     Dressyr lokal Lätt LA 2 SORK
110612 Hercules Körning
Dressyr nationell Lätt LA 1 SORK
           

 

Sofia Dreborg

110611    Picaro                               Banhoppning LC lokal                      3 SRK
110807 Picaro
Banhoppning
LB regional
1
HORK
110821  Pommeroy  Banhoppning
 1.10 lokal
4  HRK 
 
110911 Picaro
Banhoppning
LB lokal
2 GLR
Uppdaterad: 05 JAN 2017 07:42 Skribent: Cattis Jakobsson

SISU

 

Gangvide Farm

 

Stenstu Kvarn

 

Gotlands Södra Härads

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Hemseortens Rid och KK - Ridsport
Frida Karlqvist, Liffride Stånga 435
62360 Stånga

Kontakt:
Tel: 0703249919
E-post: This is a mailto link

Se all info