Hoppa till sidans innehåll

2012


SM i körning par ponny 2012

1. Ewa Weijmar Kolmodin-Almnäs Kanon/Gnistans Okkii

 

SM i lagfälttävlan ponny 2012

3. Team Allians där Caroline Strömberg-Hercules samt

Nell Sigemo-Perland-Black Jack ingick

 

DM i körning precision 2012

120818 SRK:

1. Marika Strömberg-Exact 630

3. Josefine Johannesson-Dubra

 

DM i banhoppning 2012

120909 WRK:

Kat. C 2. Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero

 

DM i dressyr 2012

120916 WRK

Kat. B 2. Alice Leander-RMS Quicksilver

 

KM i banhoppning:

Kat. C

1. Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero

2. Ella Ternström-Hickory

3. Alice Karlsson-Kings Pepper

Kat. D

1. Elin Lawergren-Ängaskogs Aslan

2. Linn Martell-Disneyland after Dark

2. Felicia Enderborg-Cheerleader

Ridhästar

1. Josefine Martinsson-For Joy SN

2. Marika Strömberg-Beginia

3. Julia Enderborg-Karma

 

KM i dressyr:

Kat. C

1. Ella Ternström-Hickory

2. Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero

Kat. D

1. My Ternström-Cora

2. Elin Lawergren-Ängaskogs Aslan

3. Linn Martell-Disneyland after Dark

Ridhästar

1. Josefine Johannesson-Dubra

2. Agneta Virsberg-

3. Marika Strömberg-Beginia

 

KM i körning:

1. Marie Ågren-Dilba

2. Ewa Weijmar-Almnäs Kanon/Gnistans Okkii

3. Ulla Mattsson-Precent

 

Årets Ponnykusk - Ewa Weijmar Kolmodin

Årets Hästkusk - Josefine Johannesson

Årets Körhäst - Lamborgini

Årets Körponny - Almnäs Kanon/Gnistans Okkii

Årets Fälttävlansekipage - Caroline Strömberg-Hercules

Årets Ridhästryttare - Lisa Horwitz

Årets Ponnyryttare - Alice Leander

Årets hopp-ponny - Winnie

Årets ponnydressyrekipage - My Ternström-Cora

Årets Ridhäst - Myram

Årets Rookie - Tim Leander

 

PAS ELIT 2012 Team Gotland.

120324 Runsten Omgång 1 LA:

Alice Leander-Pärlemo 4545, Kalle Horwitz-Fanny V, Alida Strange-Wizard och Mikaela Randleff-Gervides Älvan slutade på 4 fel efter grundomgången och hamnade därmed på 3:e plats efter omgång 1. Endast 2 lag var placerade.

120505 Edsbro Omgång 2 LA+5:

Alice Leander-Winnie, Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero, Mikaela Randleff-Gervides Älvan och Julia Markström-Toffee Banoffi slutade på 0 fel efter grundomgången och 4 fel efter omhoppningen. Laget slutade på en 2:a plats och delat 1:a totalt.

120506 Roslagen Omgång 3 Msv:

Alice Leander-Pärlemo 4545, Matilda Dreborg-Knappekullas Waquero, Olivia Grauning-Loke och Mikaela Randleff-Gervides Älvan slutade efter grundomgången på 12 fel och 4:de plats och totalt efter 3 omgångar på en tredje plats.

 

PAS div. II hoppning

120825 HRK Omgång 1 LC:

Tim Leander-RMS Quicksilver, Felicia Enderborg-Gnistra 3501, Karolina Westberg-Izabell och Elin Lawergren-Aeslan. Totalt startade 7 lag och HORK:s lag slutade på en femte plats med 12 fel efter omhoppning mellan 5 lag.

120922 NGR Omgång 2 LC:

Tim Leander-Exact 630, Ella Ternström-Hickory, Elin Lawergren-Aeslan och Karolina Westberg-Izabell red i HORK:s lag som efter omhoppning mot WRK vann på totalt 9 fel. Därmed är laget på en andra plats efter omgång 2. Duktigt ridet!

121006 SRK Omgång 3 LB:

Tim Leander-Exact 630, Ella Ternström-Hickory, Karolina Westberg-Izabell och Elin Lawergren-Aeslan slutade efter grundomgången på 12 fel och 4:de plats och slutade därmed totalt på en 3:e plats.

 

Slutresultat AGRIA junior/yr cup 2012

2. Sofia Dreborg-Pommeroy

Delad 6:a. Emma Nilsson-For Joy SN

 

Slutresultat Mix Ranch cup 2012

Slutresultat Kneippbyn cup 2012

 

Tänk på att komplettera era egna resultat. Jag kan bara lägga in det jag vet! /Cattis

 

Alice Leander

120219 Pärlemo 4545             Banhoppning LA Nationell 3 Vetlanda
120218 Winnie Banhoppning LA Nat Avd.B 0 fel Vetlanda
120226 Exact 630                     Banhoppning LD CR 0 fel WRK
120310  RMS Quicksilver  Dressyr  LB:1 Lokal   WRK
120318  Winnie  Banhoppning  LB Avd.B  0 fel  HORK 
120318  Pärlemo 4545  Banhoppning   LA Regional  HORK 
120318  Winnie  Banhoppning  LA Avd.B 0 fel  HORK 
 120324 Winnie  Banhoppning  LB Regional  SWFRK 
120407  Pärlemo 4545 Banhoppning LA Regional  HRK 
120407  Exact 630  Banhoppning  LB Regional  HRK
120407  Winnie  Banhoppning  LB Regional HRK 
120414  Winnie  Banhoppning  LA Avd.B  0 fel  Ljungby 
 120415 Winnie Banhoppning  LA Avd.B  0 fel  Ljungby 
120505  Winnie Banhoppning  LA Regional   2  Edsbro
120506  Winnie  Banhoppning LA Regional   Roslagen
120512  Lucky Red Swallow  Banhoppning  LD Lokal  0 fel  WRK 
120520  Pärlemo 4545  Dressyr  LB:2 Lokal  WRK
120526  Pärlemo 4545  Banhoppning  LA Regional  GLR 
120624  Winnie  Banhoppning  Msv B Avd.B  0 fel  Vetlanda 
120630  Lucky Red Swallow  Banhoppning  LD+5 CR  0 fel  SRK 
120630  Lucky Red Swallow  Banhoppning  LC+5 Avd.B  0 fel  SRK 
120802  Winnie  Banhoppning Mustang cup  LA Regional Mustang cup  Årsta Runsten
120803  Winnie  Banhoppning Mustang cup  LA Nationell  10  Årsta Runsten 
120908  Exact 630  Banhoppning  LB Regional  WRK 
120908  Winnie  Banhoppning  LA Regional  WRK 
120922  Exact 630  Banhoppning  LB Lokal  NGR 
121006  RMS Quicksilver  Banhoppning  LA Regional   5  Kalmar
121007  Winnie  Banhoppning  LA Nationell   5 Kalmar 

 

Sofia Dreborg

120226 Pommeroy                     Banhoppning 1.00 Lokal    1       WRK    
120226 Pommeroy   Banhoppning 1.10 Regional 1 WRK 
120227  Shoreline  Banhoppning LC CR Lokal  0 fel WRK 
120318  Shoreline  Banhoppning  LC Avd.B  0 fel HORK 
120407  Miro Boy  Banhoppning  LD CR  0 fel HRK 
120526  Miro Boy  Banhoppning  LC Lokal  1 GLR 
120804  Pommeroy  Banhoppning  1.00 Lokal  3 GLR 
120804  Pommeroy  Banhopping  1,10 Lokal 1 GLR 
120901  Pommeroy  Banhoppning  1.20 Regional  2 Gamleby 
120630  Miro Boy  Banhoppning  LC+5 Lokal 2 SRK 
120722  Pommeroy  Banhoppning  1.10 Regional  4 HORK 
120722  Pommeroy  Banhoppning  1.00 Lokal  2 HORK 
120804  Pommeroy  Banhoppning   1.00 Lokal 3  GLR
120804 Pommeroy  Banhoppning   1.10 Lokal 1  GLR
120826  Pommeroy  Banhoppning  1.00 Lokal  5 HRK 
120901  Pommeroy  Banhoppning  1.20 Regional  2 Gamleby 

 

Matilda Dreborg

120226 Knappekullas Waquero   Banhoppning   LB Regional WRK 
120318  Knappekullas Waquero  Banhoppning  LA+5 Regional  2 HORK 
120407  Shoreline  Banhoppning  LC+5 Avd.B  0 fel HRK
120407  Shoreline  Banhoppning  LD CR  0 fel HRK 
120505  Knappekullas Waquero  Banhoppning  LA Regional  1 Edsbro 
120526  Shoreline  Banhoppning  LC Avd.B  0 fel GLR 
120526  Shoreline  Banhoppning  LB Avd.B  0 fel  GLR 
120608 Shoreline  Banhoppning  LB Avd.B  0 fel Kalmar 
121006  Knappekullas Waquero   Banhoppning  Msv B Nationell  4 Kalmar 
120909  Knappekullas Waquero    Banhoppning  DM Regional 2 WRK 
121006  Knappekullas Waquero     Banhoppning  Msv B Nationell  4 Kalmar 
121007   Knappekullas Waquero  Banhoppning  LA Nationell  4 Kalmar 
121007  Knappekullas Waquero   Banhoppning  Msv B Nationell  2 Kalmar 
121117  Catchesska  Banhoppning  0.90 CR Lokal  0 fel WRK 
121118  Knappekullas Waquero    Banhoppning  LA Regional  WRK 

 

Minna Horwitz

120226 Munsboro Lemon Juice Banhoppning LD CR            0 fel WRK
120226  Little Betty Boop Banhoppning LC Lokal  2 WRK
120318  Little Betty Boop  Banhoppning  LB Regional  HORK 
120407  Little Betty Boop  Banhoppning LB Regional  1 HRK 
120407  Little Betty Boop  Banhoppning  LC+5 Lokal 3 HRK 
120428  Little Betty Boop  Banhoppning  LB Lokal  3 NGR 
120520  Little Betty Boop   Banhoppning  LA Regional  4 Öland 
120526  Munsboro Lemon Juice  Banhoppning  LC Lokal  3 GLR 
120630  Little Betty Boop   Banhoppning  LB Regional  7 Tingsryd
120630  Little Betty Boop   Banhoppning  LA Regional  8 Tingsryd 
120825  Little Betty Boop    Banhoppning  LB Lokal  2 HRK 

 

Tim Leander

120226 Stenstugu Waramas         Banhoppning LC Lokal          1      WRK
120428  RMS Quicksilver   Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  NGR 
120630 RMS Quicksilver  Banhoppning  LD+5 CR  0 fel  SRK 
120721   RMS Quicksilver  Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  HORK 
120721   RMS Quicksilver   Banhoppning  LC Lokal  HORK 
121117   RMS Quicksilver  Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  WRK 
121117  Oki Doki  Banhoppning  LC Avd.B Lokal  0 fel  WRK 

 

Alice Karlsson

120226 Kings Pepper         Banhoppning LC Lokal          1      WRK
120526  Kings Pepper  Banhoppning  LB Regional  GLR 
120706  Kings Pepper                 Banhoppning  LB Lokal  2 Edsbro 
120721  Kings Pepper  Banhoppning  LA Regional  1 HORK 
120721  Kings Pepper  Banhoppning  LB Regional  2 HORK 

 

Ewa Weijmar Kolmodin

120517 

Almnäs Kanon/

Gnistans Okkii               

Körning  Svår klass Elit  Skånska Körsällskapet 
120518 

Almnäs Kanon/

Gnistans Okkii               

Körning  Svår klass Elit  Skånska Körsällskapet  
120526-27

Almnäs Kanon/

Gnistans Okkii               

Körning           Dressyr Msv Elit 1 HORK
120526-27 

Almnäs Kanon/ 

Gnistans Okkii

Körning  Precision Msv Elit 1  HORK 
120527 

Almnäs Kanon/

Gnistans Okkii 

Körning  Maraton Msv Elit HORK 
120713 

 Almnäs Kanon/

Gnistans Okkii 

Körning   Svår klass Elit  Bergs
120803  Almnäs Kanon/

Gnistans Okkii 

Körning  Svår klass Elit  Jönköpings 
121013  Almnäs Kanon/

Gnistans Okkii  

Körning  Msv klass Elit  Åstorpsortens 

 

Kalle Horwitz

120226 Fanny V                        Banhoppning LB Regional     1      WRK
120318 Fanny V  Banhoppning  LA Regional  1 HORK 
120324  Fanny V  Banhoppning  LA Regional      1    SWFRK 
120325  Fanny V  Banhoppning  LA Regional  SWFRK 
120721  Funky M FB  Banhoppning  LB Stil MHPC Regional  Udden 
120722  Funky M FB  Banhoppning  LB+5 Stora Cupen Regional  Udden
120901  Funky M FB  Banhoppning  LB Regional  Gamleby 
120902  Funky M FB  Banhoppning  LA Nationell  Gamleby 
121031  Funky M FB  Banhoppning 

LC+5 SvRF 5-åringar Warm up Regional 

Borås 
121031  Funky M FB  Banhoppning 

LB SvRF 5-åringar Omg.1 Regional 

Borås 
121101  Funky M FB  Banhoppning 

LB SvRF 5-åringar Omg.2 Regional  

Borås 
121101  Funky M FB  Banhoppning 

LB SvRF 5-åringar Omg.3 Regional   

Borås 
121118  Funky M FB  Banhoppning 

LA Regional 

WRK 

 

Emma Nilsson

120226

Mahrani of the Fairplay  

Banhoppning LB Regional    1       WRK
120406  La Coracòn  Banhoppning  1.00 Lokal  6 HRK 
120429 La Coracòn  Banhoppning 1.10 Regional  NGR 
120429  La Coracòn   Banhoppning  1.20 Regional  4 NGR 
120701  For Joy SN  Banhoppning  1.00 Lokal  SRK 
120701  For Joy SN  Banhoppning  1.10 Lokal  SRK 
120805  For Joy SN  Banhoppning  1.10 Regional  Kalmar 
120826  For Joy SN  Banhoppning  1.10 Lokal   HRK
120908  For Joy SN  Banhoppning  1.10 Regional  WRK 
121118  For Joy SN  Banhoppning  1.20 Regional  4 WRK
121124  For Joy SN  Banhoppning  1.10 Regional   1 Södertörn 

 

Lisa Horwitz

120317 

Penda 

Banhoppning  1.10 Regional  HORK 
120317 

My Precious 

Banhoppning   1.10 Regional HORK 
120318 

Tamara 

Banhoppning  LC Avd.B  0 fel  HORK 
120318 

 Trinity

Banhoppning  LC Avd.B  0 fel HORK 
120407

Tamara                           

Banhoppning LC+5 Avd.B    0 fel  HRK
120406 My Precious Banhoppning 1.10 Regional 4 HRK
120406  My Suprise  Banhoppning  0.90 CR  0 fel  HRK 
120414  Myram  Dressyr  Msv C:2 Regional  HORK 
120513  Penda  Banhoppning  1.15 Regional  WRK 
120526  Little Beelzebub  Banhoppning  LD CR  0 fel  GLR 
120630  Little Beelzebub  Banhoppning  LC+5 Avd.B  0 fel  SRK 
120526  Tamara  Banhoppning  LC Avd.B  0 fel  GLR 
120602  Little Belzebub  Banhoppning  0.80 CR Lokal 0 fel  SORK 
120602  Little Belzebub  Banhoppning  0.90 Avd.B Lokal  0 fel  SORK 
120610  Myram  Dressyr  Msv C:1 Regional HRK
120630  Little Belzebub  Banhoppning  LC+5 Avd.B Lokal  0 fel  SRK 
120701  Triss  Banhoppning  0.80 CR Lokal 0 fel  SRK 
120701  My Surprise Banhoppning  1.10 Avd.B Lokal 0 fel  SRK 
120721  Trinity  Banhoppning  LB Avd.B Lokal  0 fel  HORK 
120721 Little Belzebub  Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  HORK
120804  Triss  Banhoppning  0.90 CR Lokal 0 fel  GLR 
120805  Little Beelzebub  Banhoppning  LC Avd.B Lokal 0 fel  GLR 
120805  Trinity  Banhoppning  LB Avd.B Lokal 0 fel  GLR 
120825  Little Belzebub  Banhoppning  LB Avd.B Lokal  0 fel  HRK 
120826  My Pleasure  Banhoppning  0.80 CR Lokal  0 fel  HRK 
120826  My Pleasure  Banhoppning  0.90 CR Lokal  0 fel  HRK 
120908  Trinity  Banhoppning  LB Avd.B Regional 0 fel  WRK 
120915  Myram  Dressyr  Msv C:2 Regional  WRK 
121006  Little Belzebub  Banhoppning  LC+5 Lokal  0 fel  SRK 
121013  Myram  Dressyr  Msv C:1 Regional  GLR
121028  Myram  Dressyr  Msv C:1 Regional  SRK 
121117  My Surprise  Banhoppning  0.90 CR Lokal  0 fel  WRK 
121117  My Surprise  Banhoppning  1.00 Avd.B Lokal 0 fel  WRK 
121117  Little Belzebub  Banhoppning  LC Avd.B Lokal  0 fel  WRK 
121118  Trinity  Banhoppning  LB Avd.B Regional  0 fel  WRK 

 

Ella Ternström

120407 Hickory                           Banhoppning  LD CR Lokal          0 fel  HRK
120428  Hickory  Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  NGR 
120526  Hickory  Banhoppning  LD CR Lokal 0 fel  GLR 
120602  Hickory  Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  SORK 
120630  Hickory  Banhoppning  LD+5 CR Lokal 0 fel  SRK 
120630  Hickory  Banhoppning  LC+5 Lokal  SRK 
120721  Hickory  Banhoppning  LC Lokal  HORK 
120805  Hickory  Banhoppning  LB Lokal  GLR 
120908  Hickory  Banhoppning  LC Lokal  WRK 
121117   Hickory Banhoppning  LB Regional   WRK

 

Eneas Hållsten

120303  Jesica Z  Banhoppning  1.10 Regional  Högbo 
120325  Jesica Z  Banhoppning  1.20 Regional  Södertörn 
120406 Carma  Z                       Banhoppning 0.90 CR    0 fel  HRK
120513  Carma Z  Banhoppning  1.15 Regional  WRK 
120527  Jesica Z  Banhoppning  1.10 Regional  GLR 
120527  Carma Z  Banhoppning  1.10 Regional   GLR
120609  Carma Z  Banhoppning  1.20 Regional  15  Värnamo 
120629  Carma Z  Banhoppning  1.15 Regional  Vingåker 
120629  Carma Z  Banhoppning  1.20 Regional  Vingåker 
120630  Carma Z       Banhoppning  1.20 Regional  Vingåker
120706  Carma Z  Banhoppning  1.20 Regional  WRK 
120707  Carma Z  Banhoppning  1.30 Nationell  WRK 
120720  Carma Z Banhoppning  1.25 Regional  Västerviksortens 
120720  Carma Z  Banhoppning  1.20 Regional  Västerviksortens 

 

Mattias Granqvist

120331 Fuga                         Körning          Precision Lok Lätt A 0 fel HRK
120331 Fuga  Körning    Precision Nat Lätt 0 fel HRK

 

Marika Strömberg

120331 Exact 630                        Körning          Precision Elit Msv     0 fel HRK
120422  Rapsodi  Körning  Precision Lätt Nationell  HORK 
120422  Rapsodi  Körning Precision Msv Nationell  HORK 
120702  Rapsodi  Körning   Maraton Nationell Lätt klass HORK 
120712  Rapsodi  Körning  Maraton Nationell Lätt klass 

HORK 

120818  Exact 630 Körning  Precision Elit Msv SRK 
120818  Exact 630 Körning  Precision Svår SRK 
120818  Rapsodi  Körning  Precision Elit Msv  SRK 
121007  Rapsodi  Körning Precision Nationell Lätt  HORK 
121007  Rapsodi  Körning  Precision Nationell Msv  HORK 

 

Felicia Enderborg

120318 Gnistra                             Banhoppning LC Lokal          2    HORK
120428  Gnistra  Banhoppning  LC Lokal  NGR 
120512 

Gnistra 

Banhoppning LC Lokal  WRK 
120630 

Gnistra 

Banhoppning  LC+5 Lokal  SRK 
120721 

Gnistra 

Banhoppning  LB Lokal  HRK 
120826 

Gnistra 

Banhoppning  LB Lokal  HRK 
120825 

Cheerleader 

Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  HRK 
121117 

Cheerleader 

Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  WRK 

 

Caroline Strömberg

120325  Hercules  Dressyr LB:1 Lokal  NGR 
120325  Hercules  Dressyr  LC:1 Lokal  2 NGR 
120415 Hercules                            Dressyr           LC:2 Lokal      1     HORK
120505  Hercules  Dressyr  LC:1 Lokal  1 SRK 
           

 

My Ternström

120415 Cora                                  Dressyr            LB:2 Lokal      2     HORK
120415  Cora Dressyr  LA:4 Lokal  HORK 
120505  Cora  Dressyr  LB:1 Lokal  SRK 
120505  Disneyland after Dark  Dressyr  LB:1 Lokal  SRK
120901 Disneyland after Dark  Dressyr  LB:2 Lokal  SRK
121027  Cora  Dressyr  LB:1 Lokal  SRK
121111  Chiqitita  Dressyr  LB:3 Lokal  2 WRK 

 

Marie Ågren

120422  Dilba  Körning  Dressyr Msv Nationell  1 HORK 
120428  Dilba                                Körning           Dressyr lätt klass Åstorp 
120428  Dilba  Körning  Precision lätt klass  Åstorp 
120428  Dilba  Körning  Totalt lätt klass  Åstorp 
120526-27  Dilba  Körning  Dressyr Lätt Nationell  HORK 
120526-27  Dubra  Körning  Dressyr LA Lokal  HORK 
120526-27  Dilba  Körning  Precision Lätt Nationell  HORK 
120610  Dilba  Körning  Precision Elit Msv  SORK 
120610  Dilba  Körning  Lätt klass Nationell  SORK 

 

Josefine Johannesson

120428  Lamborghini                Körning           Dressyr lätt klass  Åstorp 
120428  Lamborghini  Körning    Precision lätt klass Åstorp  
120428  Lamborghini  Körning  Totalt lätt klass  Åstorp 

 

Ingela Strand

120722  Penda  Banhoppning  1.00 Lokal  HORK 
120930  Britney  Dressyr  LB:2 Lokal  HRK 
120930  Britney  Dressyr  LB:3 Lokal  HRK
121013  Britney                      Dressyr              LB:2 Lokal           3   GLR 
121013  Britney  Dressyr  LB:3 Lokal  GLR 
121028  Britney  Dressyr  LA:3 Lokal  2 SRK 

 

Elin Lawergren

120428  Ängaskogs Aslan  Banhoppning  LD CR Lokal  0 fel  NGR
120819  Ängaskogs Aslan  Dressyr  LC:1 Lokal  HORK 
120922  Ängaskogs Aslan               Banhoppning     LC Lokal               1 NGR
121014  Ängaskogs Aslan               Dressyr    LC:1 Lokal           GLR 

 

Karolina Westberg

120922  Izabell                             Banhoppning      LC Lokal               NGR 
120630  Izabell  Banhoppning  LD+5 CR  0 fel  SRK 
120630  Izabell  Banhoppning  LC+5 Lokal  SRK 

 

Oliver Sternhag

120818 Exact 630                        Körning              Precision LB          0 fel  SRK
121007  Exact 630  Körning  Precision LB  0 fel  HORK 

 

Anneli Ahlqvist

120818  Låga                                Körning              Precision LA          0 fel  SRK 

 

Camilla Nygren

120422

Nitro Nightmare             

Körning               Dressyr LA            2     HORK
120422 Nitro Nightmare Körning Precision LA 1 HORK
Uppdaterad: 05 JAN 2017 07:42 Skribent: Cattis Jakobsson

SISU

 

Gangvide Farm

 

Stenstu Kvarn

 

Gotlands Södra Härads

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Hemseortens Rid och KK - Ridsport
Frida Karlqvist, Liffride Stånga 435
62360 Stånga

Kontakt:
Tel: 0703249919
E-post: This is a mailto link

Se all info