Hoppa till sidans innehåll

2018


Klubbresultat 2018

 

Körning: 

Deltagit i SM i körning:

Ponny par:

Marika Strömberg med Exact 630, Pusers Mazarin och Albin JSA 674

SM-Silver totalt i ponny parklassen!!! GRATTIS!!!

3:a i dressyrmomentet

1:a i maraton

7:a i precision

 

DM i körning fullständig:

1. Marika Strömberg - Exact 630, Pusers Mazarin och Albin JSA 674

 

DM i körning dressyr:

2. Marika Strömberg - Exact 630 och Helix från Puser 692

 

DM i körning precision:

4. Nelly Harder WeijmarGnistans Okkii

5. Charlotta Åhgård-Orsmark - Magic Moon (SWB)

 

Stora KM i körning precision:

1. Marika Strömberg - Exact 630 & Pusers Mazarin

2. Ewa Kolmodin Weijmar - Gnistans Okkii

3. Nelly Harder Weijmar - Gnistans Okkii

4. Malin Lundgren - Lil's Jonar

5. Charlotta Åhgård-Orsmark - Magic Moon (SWB)

6. Olivia Mattsson - Tezz

7. Marika Strömberg - Albin JSA 674

 

Lilla KM i körning precision:

Där deltog (ingen inbördes placering):

Silje Nielsen, Alma Wallin, Malva Modig, Tyra Harder Weijmar, Elvira Sten, Klara Kattilavaara, Tilde Kattilavaara, Julia Ankarcrona, Nisse Kattilavaara, Frida Karlqvist, Rindi Lindqvist, Cia Sten, Kicki Jakobsson och Maria Ankarcrona.

 

Dressyrcupen 2018 Lätt klass körning:

1. Olivia Mattsson - Tezz

 

Dressyrcupen 2018 MSV klass körning:

Ingen deltog från klubben i år.

 

Lilla Koncupen 2018:

1. Charlotta Åhgård-Orsmark - Wallmo

2. Anneli Ahlqvist - Assk

 

Stora Koncupen 2018:

1. Marika Strömberg - Albin JSA 674 och Pusers Mazarin

2. Nelly Harder WeijmarGnistans Okkii

5. Charlotta Åhgård-Orsmark - Magic Moon (SWB)

 

Hoppning:  

Stora KM i hoppning ponny:

1. Fenella Jacobsson - Vilde

2. Siri Mattsson - Fairytale Dancer

3. Olivis Mattsson - Tezz

4. Astrid Jakobsson - Örtug

5. Fenella Jacobsson - Crosskeys Princess

6. Torunn Andersson - Salama

7. Nelly Harder Weijmar - Linus 

 

Lilla KM i hoppning :

Där deltog (ingen inbördes placering):

Alma Wallin, Silje Nielsen, Malva Modig, Tilde och Klara Kattilavaara, Alma Norling, Julia Ancarkrona, Elvira Sten, Rindi Lindqvist, Tyra Harder Weijmar och Lina Medbom.

  

Dressyr:   

DM i Dressyr Ridhäst:

1 Lisa Horwitz - Myram

 

Stora KM i dressyr:

1. Tova Jakobsson - Million Dollar Mari

2. Olivia Mattsson - Tezz

3. Nelly Harder Weijmar - Linus 

4. My Duse - Darcys Hogged

5. Fenella Jakobsson - Vilde

6. Fenella Jacobsson - Crosskeys Princess

 

Lilla KM i dressyr:

Där deltog (ingen inbördes placering):

Alma Wallin, Silje Nielsen, Malva Modig, Tilde och Klara Kattilavaara, Julia Ancarkrona, Elvira Sten, Tyra Harder Weijmar, Rindi Lindqvist och Lina Medbom.

 

Årets Ponny:

-Hopp – Light Approach
-Dressyr - Million Dollar Mari
-Körning – Exact 630

Årets Häst:

-Hopp – Celena CK Z
-Dressyr – Myram
-Körning – Magic Moon (SWB)

Årets Ponnyryttare/kusk:

-Hopp – Ella Ternström
-Dressyr – Tova Jakobsson
-Körning – Marika Strömberg

Årets Ridhästryttare/kusk:

-Hopp – Felicia Enderborg
-Dressyr – Lisa Horwitz
-Körning – Charlotta Ågårdh-Orsmark

Årets Raket (Ryttare/Kusk ungdom på gång):

???

 

Resultat per ryttare/kusk 2018: 

Resultat Alma Norling

Resultat Alma Wallin

Resultat Amy Jacobsson

Resultat Anneli Ahlqvist

Resultat Astrid Jakobsson

Resultat Charlotta Åhgård-Orsmark

Resultat Ella Ternström

Resultat Ewa Weijmar Kolmodin

Resultat Felicia Enderborg

Resultat Fenella Jakobsson

Resultat Lisa Horwitz

Resultat Malin Lundgren

Resultat Marika Strömberg

Resultat Nelly Harder Weijmar

Resultat Olivia Mattsson

Resultat Torunn Andersson

Resultat Tova Jakobsson

Resultat Tyra Harder Weijmar

Uppdaterad: 24 JAN 2019 00:04 Skribent: Marika Strömberg

SISU

 

Gangvide Farm

 

Stenstu Kvarn

 

Gotlands Södra Härads

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Hemseortens Rid och KK - Ridsport
Frida Karlqvist, Liffride Stånga 435
62360 Stånga

Kontakt:
Tel: 0703249919
E-post: This is a mailto link

Se all info