Hoppa till sidans innehåll

2019


Klubbresultat 2019

 

Körning: 

SM i körning:

Ponny par:

Marika Strömberg med Exact 630, Pusers Mazarin och Albin JSA 674

SM-Guld totalt i ponny parklassen!!! GRATTIS!!!

1:a i dressyrmomentet

1:a i maraton

1:a i precision

Childrenklass:

Nelly Harder Weijmar med Gnistans Okkii

SM-Guld totalt i Childrenklassen!!! GRATTIS!!!

1:a i dressyrmomentet

1:a i maraton

2:a i precision

_____________________

DM i körning fullständig:

4. Marika Strömberg - Exact 630, Pusers Mazarin och Albin JSA 674

5. Nelly Harder Weijmar - Gnistans Okkii

 

DM i körning dressyr:

2. Nelly Harder Weijmar - Gnistans Okkii

 

DM i körning precision:

1. Marika Strömberg - Exact 630 och Pusers Mazarin

7. Charlotta Åhgård-Orsmark - Wallmo

_____________________

Stora KM i körning precision:

1. Ewa Kolmodin Weijmar - Gnistans Okkii och Almnäs Kanon

2. Charlotta Åhgård-Orsmark - Wallmo

3. Nelly Harder Weijmar - Gnistans Okkii

4. Charlotta Åhgård-Orsmark - Lilla C

5. Marika Strömberg - Albin JSA 674 och Mariline's Trubadur 730

 

Lilla KM i körning precision:

Där deltog (ingen inbördes placering):

Alma med Wilja, Frida med Wilja. Kicki med Tugg, Nora med Dinkel samt Alma med Pottan

 

Rookieklassen:

Malin med Pottan, Julia med Picko samt Freja med Picko 

_____________________

Dressyrcupen 2019 Lätt klass körning:

1. Nelly Harder Weijmar - Gnistans Okkii

 

Dressyrcupen 2019 MSV klass körning:

1. Marika Strömberg - Exact 630 och Albin JSA 674

_____________________

Lilla Koncupen 2019:

Ingen med från HORK.

 

Stora Koncupen 2019:

1. Malin Lundgren - Lil's Jonar

3. Marika Strömberg - Exact 630 och Pusers Mazarin

 

Hoppning:  

Stora KM i hoppning ponny:

1. Wilma Jakobsson - Charlie

2. Astrid Jakobsson - Zelda

3. Lea Ekelund - Aquila

4. My Duse - Darcy

5. Olivia Mattsson - Red

 

Lilla KM i hoppning :

Där deltog (ingen inbördes placering):

Julia Ankarcrona - Darcy samt Fenella Jakobsson - Askur

  

Dressyr:   

Stora KM i dressyr:

1. My Duse - Darcy

2. Olivia Mattsson - Tezz

3. Tova Jakobsson - Mini

4. Wilma Jakobsson - Charlie

5. Lea Ekelund - Aquila

6. Astrid Jacobsson - Zelda

7. Fenella Jakobsson - Askur

 

Lilla KM i dressyr:

Inga deltagare i år.

Resultaten nedan har först och främst räknats på poäng i TDB, finns inte sådana tittar vi på lokala tävlingar.

Årets Ponny:

-Hopp – Crosskeys Princess
-Dressyr - Million Dollar Mari
-Körning – Exact 630

Årets Häst:

-Hopp – Celena CK Z
-Dressyr – Ingen med poäng i TDB
-Körning – Magic Moon (SWB)

Årets Ponnyryttare/kusk:

-Hopp - Fenella Jakobsson
-Dressyr – Tova Jakobsson
-Körning – Marika Strömberg

Årets Ridhästryttare/kusk:

-Hopp – Felicia Enderborg
-Dressyr – Ingen med poäng i TDB
-Körning – Charlotta Ågårdh-Orsmark

Årets Komet körning (Kusk ungdom på gång):

Alma Wallin/Wilja
Årets Komet i dressyr (dressyr ryttare på gång)
My Duse Darcy Hogged

Årets Rookie (Lisa Horwitz utser ryttare på gång från hennes grupp)

Astrid Jakobsson

Sindarves pris till ridskoleryttare

Alma Nygren

Kullands pris till ridskoleryttare

Siri Stummle

 

Resultat per ryttare/kusk 2019: 

Resultat Alexandra Melin

Resultat Alma Wallin

Resultat Astrid Jakobsson

Resultat Charlotta Åhgård-Orsmark

Resultat Ella Ternström

Resultat Felicia Enderborg

Resultat Fenella Jakobsson

Resultat Kajsa Melin

Resultat Kristina Jakobsson

Resultat Lea Eskelund

Resultat Lisa Horwitz

Resultat Malin Lundgren

Resultat Marika Strömberg

Resultat My Duse

Resultat Nelly Harder Weijmar

Resultat Olivia Mattsson

Resultat Tova Jakobsson

Resultat Wilma Jakobsson

Uppdaterad: 18 JAN 2020 18:25 Skribent: Marika Strömberg

SISU

 

Gangvide Farm

 

Stenstu Kvarn

 

Gotlands Södra Härads

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Hemseortens Rid och KK - Ridsport
Frida Karlqvist, Liffride Stånga 435
62360 Stånga

Kontakt:
Tel: 0703249919
E-post: This is a mailto link

Se all info